Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Z fondů EU do Prahy doputovalo téměř 10 miliard korun

Česko

  10:22
PRAHA - Z fondů Evropské unie (EU) doputovalo do Prahy od roku 2007 téměř 10 miliard korun na více než tisícovku projektů. Praha čerpá peníze v rámci dvou operačních programů, kdy z jednoho jdou peníze "do lidí", z druhého se platí stavby a podobné takzvané tvrdé projekty.

Evropská unie. foto: Reprofoto

Další miliardy korun pak plánuje Praha čerpat v letech 2014 až 2020.

Praha má operační programy OPPA (Evropský sociální fond) a OPPK (Evropský fond pro regionální rozvoj). "V rámci našich operačních programů byly dosud uzavřeny smlouvy na více než 1156 projektů za více než 9,8 miliardy korun," sdělila ČTK radní Eva Vorlíčková (TOP 09), která má čerpání peněz z EU na starosti.

V rámci operačního programu konkurenceschopnost (OPPK) je v současné době smluvně pokryto zhruba 88 procent z celkové částky určené pro Prahu a ukončeno již bylo 195 projektů za 5,1 miliardy.

Cyklostezky, dětská hřiště, parky

Z těchto peněz byly v Praze postaveny například cyklostezky, dětská hřiště a byly revitalizovány parky. Rovněž sloužily k výstavbě nových tramvajových zastávek nebo informačních systémů na úřadech, peníze dostala i výzkumná pracoviště a malé a střední podniky. "OPPK patří mezi nejúspěšnější programy. Nyní probíhají poslední výzvy pro malé a střední podnikatele a pro městské části na revitalizaci parků a vodních ploch," uvedla radní.

Ještě více projektů bylo zaplaceno z peněz rozdělených v rámci druhého programu - ukončeno již bylo přes 507 projektů za více než 1,9 miliardy. Zbylé budou teprve schvalovány, do programu se ale již nelze hlásit s novými projekty.

Z tohoto programu dostaly peníze střední i vysoké školy, které za ně vyvíjely mimo jiné třeba nové učební metody. Malí a střední podnikatelé peníze mohli zase využít na projekty v rámci zlepšení způsobu vzdělávání svých zaměstnanců.

ČTĚTE VÍCE

Z fondů EU se ale Praha chystá čerpat i v následujících letech. "V současné době vyjednáváme s EU nový operační program Praha - pól růstu pro období 2014 až 2020. Schválení předpokládáme do konce roku 2014 a začátek realizace nových projektů od prvního čtvrtletí 2015," uvedla Vorlíčková. V rámci programu bude moci Praha čerpat až 400 milionů euro, a to především na podporu vědy, inovací, podporu podnikání, ale například i školství.

Radní hlavního města rovněž na svém úterním jednání schválili čerpání evropských peněz z fondu Solidarita ve výši 107 milionů korun na náhradu škod z povodně v červnu 2013. Peníze mohou být čerpány až do března 2015, první peníze pak budou čerpány do konce letošního dubna.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!