Sobota 28. listopadu 2020svátek má René 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zelená nafta zůstane zemědělcům do roku 2014

Na silnici I/55 z Olomouce do Přerova v úseku Kokory - Přerov se tvořily dlouhé kolony.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na silnici I/55 z Olomouce do Přerova v úseku Kokory - Přerov se tvořily dlouhé kolony. | foto: ČTK

PRAHA Vláda chce zachovat daňové zvýhodnění nafty pro zemědělce až do roku 2014, v příštím roce se však vratka spotřební daně sníží ze současných 60 na 40 procent. Po jednání s Asociací soukromého zemědělství to řekl premiér Petr Nečas (ODS).

Původně měla být takzvaná zelená nafta zrušena od roku 2013. Kabinet přitom před dvěma týdny schválil úplné zrušení zelené nafty od příštího roku.

Zelená nafta skončí, ale bude zaveden přechodný mechanismus

"Naše dohoda spočívá v tom, že zelená nafta skončí, nicméně bude zaveden přechodný mechanismus, který umožní v roce 2013 snížit procento vratky ze současných 60 procent na 40 procent," uvedl Nečas. "Nevymysleli jsme nic nového, používáme v podstatě stejný model, který používá Německo," dodal premiér. Jednání se zúčastnili také ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) a ministr zemědělství Petr Bendl (ODS).

ČTĚTE TAKÉ:

"Technicky to provedeme tak, že v rámci druhého čtení příslušného návrhu zákona ve sněmovně načteme tento pozměňovací návrh," popsal Nečas plánovaný postup vlády. "Když to převedeme do reálných čísel, tak je samozřejmé, že se jedná o ústupek nebo kompromis ze strany strážce veřejných rozpočtů," podotkl Kalousek, který zároveň ocenil, že výsledná dohoda je "zmírněním tempa, nikoliv otočením trendu".

Zrušením zelené nafty by zemědělci přišli o 1,8 miliardy ročně

Nyní mají čeští sedláci nárok na vrácení 60 procent spotřební daně, kterou zaplatili při nákupu nafty spotřebované při zemědělských činnostech. V případě úplného zrušení zelené nafty by podle Agrární komory platili téměř o 12 korun za litr více než rakouští zemědělci a o devět korun více než Poláci. Ročně by tak přišli zhruba o 1,8 miliardy korun. Česko by se zároveň přiřadilo ke Slovensku, které je prý zatím jedinou zemí v Evropské unii, kde podobnou úlevu sedláci nemají.

Koncem května na protest proti plánovanému zrušení daňového zvýhodnění zemědělců zpomalovaly zemědělské stroje na řadě míst Česka dopravu na silnicích. Asociace soukromých zemědělců (ASZ) se na rozdíl od ostatních agrárních organizací k protestu nepřipojila.

Hlavním místem protestu zemědělců v Mostě byla hlavní tepna města - třída Budovatelů.

Hlavním místem protestu zemědělců v Mostě byla hlavní tepna města - třída Budovatelů.

Nečas následně uvedl, že je dále ochoten jednat jen s asociací, "která nevydírá". S Agrární komorou a dalšími organizátory blokád, kteří v souhrnu představují zhruba 80 procent českého zemědělství, mluvit odmítal. ASZ reprezentuje zájmy menších sedláků, kteří jsou v Česku v menšině, její šéf Josef Stehlík je podobně jako Nečas i Bendl aktivním členem ODS.

Stehlík řekl, že asociace byla v kontaktu s premiérem již od dubna a snažila se jej přesvědčit, aby zelenou naftu zachoval v nějaké podobě až do konce příštího roku, kdy by se měla srovnat míra podpor tuzemských a ostatních evropských zemědělců.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Premiér sedlákům také slíbil, že vláda podpoří novelu zákona, která má zrušit předkupní právo státu k pozemkům nakoupeným od Pozemkového fondu po jejich úplném splacení. Podporu kabinetu má také návrh na zrušení daně z příjmu fyzických osob při převodu farmy z rodičů na potomky. "Pro zachování zemědělského podnikání je důležité, aby pokračovatelé nebyli při přebírání rodinných statků zatíženi zbytečnými počátečními výdaji," podotkl Bendl.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!