5. října 2018 17:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Druhý nový člen bankovní rady ČNB? Zeman jmenuje ekonoma Tomáše Holuba

Tomáš Hrubý má být novým členem bankovní rady ČNB. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomáš Hrubý má být novým členem bankovní rady ČNB. | foto: LN/ČNB

PRAHA Druhým novým členem bankovní rady České národní banky (ČNB) bude ekonom Tomáš Holub. Tuto informaci Lidovým novinám potvrdil mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Čtyřiačtyřicetiletý Holub od roku 2004 vede měnovou sekci ČNB a patří k podporovatelům intervencí. Právě on v podkladech pro bankovní radu navrhoval stále další prodlužování kurzových intervencí.

Poté, co Lidové noviny v úterý zjistily, že do rady ČNB prezident Miloš Zeman vybral ekonoma Aleše Michla, je známo i druhé jméno nového člena rady. Informaci Lidových novin, že prezident jmenuje 21. listopadu společně s Michlem Tomáše Holuba jako dva nové členy bankovní rady ČNB, potvrdil hradní mluvčí Jiří Ovčáček. „Lidové noviny mají správnou informaci,“ odepsal v pátek Ovčáček na dotaz, zda se má Holub opravdu stát druhým členem bankovní rady ČNB.

Tomáš Holub od roku 2004 působí v ČNB jako ředitel měnové sekce. Ještě předtím pracoval v Komerční bance. Patří k podporovatelům intervencí. Michl s Holubem nahradí ve funkci Mojmíra Hampla a Vladimíra Tomšíka, kterým vyprší druhé funkční období a na třetí již nemohou kandidovat.

Podle ekonomů, které oslovily Lidové noviny, je názor Holuba na zvyšování sazeb podle současného modelu ČNB celkem jednoznačný. „Pokud by koruna neposilovala dle předpokladů ČNB, hlas Tomáše Holuba pro růst sazeb je tak poměrně jistý,“ řekl Jakub Seidler, hlavní ekonom ING Bank.

Při rozhodování o sazbách bude Holub podle ekonoma České spořitelny Michala Skořepy brát v úvahu názory a prognózy měnové sekce, kterou doposud řídí. Lze podle něj předpokládat, že se v klíčových otázkách nebude příliš odchylovat od dosavadní linie ČNB, tedy že například bude velmi umírněným odpůrcem brzkého vstupu do eurozóny.

Více se dočtete v sobotu v tištěném vydání Lidových novin.

Patrik Kozlík

Autor

Patrik Kozlíkpatrik.kozlik@lidovky.czČlánky

TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery
TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery

Knížka, deka, čaj... zní to jako klišé, ale pořád jde o jednu z nejlepších trojic, se kterými můžete strávit podzimní večer.