16. března 2010 15:52 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Ženy povinně u kormidla? Německé firmy se pracovním kvótám brání

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Shutterstock

BERLÍN Německý telekomunikační koncern Deutsche Telekom zůstane nejspíš ve svém tažení za větší zastoupení žen ve vedení osamocen.

Z průzkumů německých médií mezi ostatními firmami akciového indexu DAX frankfurtské burzy vyplynulo, že se žádná nechystá po vzoru vlastníka mobilního operátora T-Mobile zavádět povinné kvóty pro ženy v manažerských pozicích. Těch je přitom ve vedení největších německých společností poskrovnu.

V představenstvech všech 30 titulů DAX je podle serveru Spiegel Online zástupkyně slabšího pohlaví pouze jedna - Barbara Kuxová v Siemensu. Ve vedení 200 největších německých koncernů působilo podle studie Německého institutu pro hospodářský výzkum (DIW) z roku 2008 jen 2,5 procenta žen, v kontrolních orgánech pak 13 procent.

30 procent žen, stůj co stůj
Navzdory těmto číslům se žádná další společnost zastoupená v indexu DAX nechystá inspirovat německou telekomunikační jedničkou, která v pondělí oznámila, že do roku 2015 chce mít v nejvyšším a středním managementu nejméně 30 procent žen.

"U nás se počítá kvalifikace, ne kvóty," odmítl podle dnešního vydání berlínského listu Der Tagesspiegel povinné kvóty pro ženy ve vedení plynárenský koncern Linde. Deutsche Bank zdůraznila, že klade hlavní důraz na výsledky.

"Těch mohou ženy dosahovat i bez kvót," míní nejsilnější německá banka. Německý důlní gigant K+S zase argumentoval nedostatkem kvalifikovaných žen v jeho oboru. "Pro nás by tak kvóty neměly smysl," konstatoval mluvčí společnosti.

Pronikání žen do vyšších pater firemní hierarchie se však prý nebrání. V průzkumu Spiegel Online mnoho oslovených firem uvedlo, že má vlastní programy na podporu talentovaných pracovnic. Nejvíce strategii Deutsche Telekom se přiblížila automobilka Daimler, jejíž představenstvo si dalo za úkol zvýšit podíl žen na vyšších pozicích do roku 2020 na 20 procent.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!