Středa 1. dubna 2020svátek má Hugo 7 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Znemožnil koronavirus podnikatelům plnit smlouvy? Zkrachovat nemusejí, pomoci může vyšší moc

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Reuters

Koronavirus si už vynutil odložené daňové přiznání i platbu daně, půlroční pardon na sociální pojištění, další kompenzace ze strany státu pro fyzické i právnické osoby jsou na cestě. Ale co závazky vyplývající ze smluv o dodávkách zboží a služeb mezi dvěma podnikatelskými subjekty?

Následkem opatření, kterými se vláda v současné situaci snaží chránit veřejné zdraví, bohužel dochází i k nevídaným ekonomickým ztrátám. Již nyní je zjevné, že bezprecedentní stav bude trvat déle než by všichni chtěli. Deset dní, nebo také pár týdnů, bude pro řadu podnikatelů mnoho.

Nejohroženější jsou logicky živnostníci, kteří za své závazky ručí svým majetkem a jejich závazky nikam nezmizí. Větší firmy zase zpravidla tíží mzdové náklady.

„Ačkoli je nyní mezi podnikateli mnoho solidarity, spoléhat se na to opravdu nelze. Naopak, je třeba velmi pečlivě evidovat ztráty a jejich konkrétní příčiny a analyzovat hrozící rizika z uzavřených smluv,“ připomíná Michael Dobrovolný, manažer společnosti Smart Office & Companies ze skupiny Apogeo.

„V krajním případě, kdy podnikatel vidí, že své smluvní závazky nebude schopen plnit, je proto na místě zvážit i argumentaci takzvanou vyšší mocí, tedy v souladu se zněním ust. § 2913 odst. 2, občanského zákoníku,“ doporučuje Dobrovolný. Zákon stanoví, že „povinnosti k náhradě se škůdce zprostí, prokáže-li, že mu ve splnění povinnosti ze smlouvy dočasně nebo trvale zabránila mimořádná nepředvídatelná a nepřekonatelná překážka vzniklá nezávisle na jeho vůli“.

Pokud bude podnikatel schopen prokázat, že mu vyšší moc či související opatření jakožto překážka znemožnila plnit smluvní povinnost, nevznikne mu odpovědnost za porušení smluvních povinností a termíny dodání zboží či služeb bude možné prodloužit po dobu trvání překážky, vysvětluje Dobrovolný.

Jestliže by přijatá opatření zcela paralyzovala fungování podnikatele, lze podle něj také uvažovat o zániku smluvního závazku pro takzvanou nemožnost plnění.

„Každý podnikatel, který zjistí, že mu v plnění smluvní povinnosti brání překážka spočívající ve vyšší moci, by však měl své věřitele informovat bezodkladně po tomto zjištění,“ zdůrazňuje Dobrovolný.

V současné situaci jde o existenci řady podniků, téměř bez ohledu na velikost či tradici. I velmi stabilní podniky se zdravou rezervou mají totiž obvykle provozní rezervu cca na měsíc, maximálně dva. Fixní náklady jsou neúprosné a věřitelé úhradu faktur požadují ještě intenzivněji než jindy. „Jsou totiž také něčími dlužníky,“ dodává Dobrovolný.

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

INTERAKTIVNÍ GRAF: Porovnejte, jak se koronavirus šíří v různých zemích

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Statistik, jak se šíří pandemie nového koronaviru, existují spousty. Někdy je ale těžké dát různá čísla do kontextu....

Premium

Milostná zápletka mladých lidí. Ústřední dvojice tuší, proč je Slunečná hitem

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V lednu vstoupil na televizní obrazovky seriál Slunečná a od té chvíle si získal velké množství fanoušků. Nemalou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!