25. června 2010 13:26 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zoufale zadlužené Řecko začalo rozprodávat své ostrovy

Řecko (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řecko (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

LONDÝN/PRAHA Řecko se ve snaze dostat se z dluhové pasti uchýlilo k zoufalému kroku. Aby alespoň částečně vyhovělo svým věřitelům, chystá se prodat či nabídnout k dlouhodobému pronájmu některé z 6 tisíc prosluněných ostrovů ve Středozemním moři. Prodejem tak vyřeší i další problém, kterým je nedostatek financí na výstavbu infrastruktury na často řídce obydlených ostrovech.

Britský list Guardian zjistil, že jedním z ostrovů nabízených k prodeji je turisty hojně navštěvovaný Mykonos. Ten je z jedné třetiny vlastněn řeckou vládou, která se tak snaží nalákat kupce co bude ochotný v oblasti investovat a vybudovat luxusní turistické komplexy.

Zanedbané ostrovy

Pouze 227 z více než šesti tisícovek řeckých ostrovů je obydlených. Rozhodnutí o rozprodeji nebo pronájmu padlo kromě dluhové krize také proto, že vláda nemá dostatek peněz k vybudování základní infrastruktury na většině z ostrovů. Investice tak mohou navíc vytvořit pracovní místa a generovat danové příjmy.

Potenciální investoři se hlásí zejména z Ruska a z Číny. Láká je možnost získat kousek Středozemí pro rychle bohatnoucí klienty ze svých mateřských zemí. Guardian upozorňuje, že mezi zájemci je údajně i miliardář a majitel londýnské Chelsea Roman Abramovič.

Společnost Private islands například nabízí na svých webových stránkách ostrov Nafsika v Jónském moři za 15 milionů euro (375 milionů korun). Jiné se však dají pořídit už za 2 miliony eur (50 milionů korun).

"Je mi z toho smutno, prodávat ostrovy, které patří řeckému lidu by mělo být až to poslední zoufalé řešení," řekl Guardianu ředitel společnosti Privat Islands Makis Perdikaris. "Ale nejdůležitější je opět rozjet hospodářství a přitáhnout zahraniční investice. Musíme na to získat peníze," dodal.

Čtěte více:

K rozprodeji ostrovů, památek a uměleckých děl vyzvali Řecko už v březnu někteří němečtí poslanci, kterým se nelíbilo, že jejich země musí tradičně rozhazovačným Řekům pomáhat. Dá se říci, že je teď jihoevropané poslechli.

Řecká vláda už také oznámila, že se ve snaze získat peníze zbaví podílů v přístavech a železnicích. Některé z nich už teď ovládají čínské firmy.

nevJan Nevyhoštěný