Neděle 9. srpna 2020svátek má Roman 32 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zrušte služby ultrapravicovým skupinám, tlačí aktivisté na Mastercard. Rozhodnou akcionáři

Ultrapravicový aktivista Tommy Robinson. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ultrapravicový aktivista Tommy Robinson. | foto: Reuters

Praha Političtí aktivisté několik měsíců tlačili na společnost Mastercard, aby přestala poskytovat služby pravicově extrémistickým politikům a skupinám. Americké aktivistické organizaci SumOfUs se podařilo prosadit, že na červnové valné hromadě provozovatele platebních karet Mastercard budou její akcionáři rozhodovat o zřízení vnitrofiremní Komise pro lidská práva.

Ta by měla fungovat na úrovni představenstva a monitorovat platby pro skupiny a jednotlivce, kteří jsou protiislamističtí či prosazují „nadřazenost bílé rasy“.

Exekutiva i představenstvo společnosti Mastercard výzvu aktivistů SumOfUs odmítly s tím, že je zavázána poskytovat služby všem lidem a že nepovažují za potřebné takovou komisi zřizovat. Aktivistům se ale po několikaměsíčním zákulisním boji, o němž píše server BuzzFeed, podařilo problém eskalovat až na akcionáře a definitivně by tak měla rozhodnout 25. června valná hromada Mastercard, možnost hlasovat v této otázce posvětila americká komise pro kontrolu cenných papírů.

Skupině SumOfUs se zároveň loni podařilo přesvědčit společnost pro internetové platby PayPal, aby přestala poskytovat služby skupinám a jednotlivcům propagujícím nenávist, a konkrétně aby zrušila účet britskému ultrapravicovému aktivistovi Tommymu Robinsonovi.

SumOfUs

je globální organizace a online komunita, založená v roce 2011, která se snaží vyvíjet tlak na nadnárodní korporace v otázkách klimatické změny, lidských a zaměstnaneckých práv, diskriminace, práv zvířat, korupce či korporátní koncentrace moci.

Právě skrze platformy, jako jsou PayPal či Patreon, financovali podporovatelé Robinsona jeho aktivity. Poté, co PayPal a Patreon zrušily Robinsovy účty, začali mu jeho sympatizanti posílat peníze skrze platební karty Mastercard.

„Skupiny prosazující bělošskou nadřazenost potřebují finanční služby od společností, jako je Mastercard proto, aby mohli platit za online reklamu či organizovat násilné akce, vysvětlil pro server BuzzFeed manažer kampaní organizace SumOfUs Eloin Dubsky důvod pro současný nátlak na MasterCard.

V materiálu zaslaném akcionářům se aktivisté zmiňují o webu s názvem Blood Money (krvavé peníze), který sleduje cestu peněz ke konkrétním skupinám prosazujícím nadřazenost bělochů přes finanční společnosti, jako je Master Card či American Express.

Na svých webových stránkách pak SumOfUs odkazuje na svoji rychlou a úspěšnou kampaň proti Tommymu Robinsonovi. Během třinácti dnů se jim podařilo získat přes šedesát tisíc podpisů a přesvědčit společnost PayPal, že jestli si chce nadále udržet svoji „progresivní image“, musí odříznout Robinsona od jeho peněz.

Robinsonovi byly již zablokovány přístupy na sociální sítě Facebook, Instagram, Snapchat a Twitter, zrušeny účty na online platebním systému PayPal a na crowdfundingové platformě Patreon. „Co přijde dál – moje smlouva s mobilním operátorem, abych si nemohl ani zatelefonovat?“ ptá se Robinson v rozhovoru s Carlem Benjaminem na YouTube - videoserveru, na něž SumOfUs cílí ve své další kampani. I zde chce přesvědčit provozovatele, aby zavřel Robinsonův účet.

Tommy Robinson (36 let)

je britský pravicový aktivista a novinář. V minulosti vedl protestní hnutí English Defence League, které organizovalo pouliční protesty proti islamistickému extremismu. Byl krátce členem Britské národní strany (BNP) a Britské strany svobody (BFP), nyní jako nezávislý kandiduje do Evropského parlamentu.

Angažoval se v odhalení islamistických pákistánských gangů ve Velké Británii, které znásilňovaly a zneužívaly nezletilé dívky.

Bývalý fotbalový chuligán Tommy Robinson byl již několikrát odsouzen a řadu měsíců strávil ve vězení (za výtržnictví, použití cizího pasu, hypoteční podvod a pohrdání soudem). Poslední soudní proces však dopadl v jeho prospěch, naposledy (v případě odsouzení za pohrdání soudem, kterého se měl dopustit natáčením soudního procesu) mu dal za pravdu odvolací soud.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...