3. ledna 2014 13:43, aktualizováno  14:15 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zvlněná dálnice: Žákova iniciativa narazila, ŘSD zamítlo návrh Eurovie

Řidiči mohou poprvé vyjet na úsek dálnice mezi Bohumínem na Karvinsku a polskými hranicemi, který navazuje na polskou dálnici A1. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řidiči mohou poprvé vyjet na úsek dálnice mezi Bohumínem na Karvinsku a polskými hranicemi, který navazuje na polskou dálnici A1. | foto: ČTK

PRAHA Dohoda mezi státem a stavební firmou Eurovia CS na opravách zvlněné dálnice D47 se odkládá. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) oficiálně zamítlo návrh, který společnost prostřednictvím ministra v demisi Zdeňka Žáka začátkem prosince adresovala ředitelství silnic.

Řekla to mluvčí ředitelství silnic a dálnic Nina Ledvinová. Návrh byl pro stát nevýhodný. Většinu oprav zvlněného povrchu by platil stát a zároveň by se musel vzdát nároků na náhradu škody.

"ŘSD považuje za nezpochybnitelné, že zhotovitelé nesou rozhodující díl odpovědnosti za vznik vad, a proto je nezbytné, aby východiskem případného smírného řešení sporů ohledně těchto vad bylo přijetí odpovědnosti za jejich vznik," řekla Ledvinová.

Další návrh?

Návrh Eurovia adresovala ŘSD začátkem prosince prostřednictvím ministra v demisi Zdeňka Žáka. Návrh byl ale podle ŘSD totožný s návrhem, který stavební firma ředitelství předložila v listopadu 2012 a který už tehdy organizace odmítla jako nepřijatelný. ŘSD proto předpokládá, že Eurovia v blízké budoucnosti přijde s novým návrhem, který bude pro stát přijatelnější.

Ministr dopravy v demisi Zdeněk Žák vystoupil na tiskové konferenci o výsledcích kontroly na D47.

Ministr dopravy v demisi Zdeněk Žák vystoupil na tiskové konferenci o výsledcích kontroly na D47.

V současném návrhu se Eurovia zavázala, že na své náklady opraví některé méně závažné vady. Zásadnější konstrukční chyby, jako je právě zvlnění vozovky nebo problematická statika mostů, by se vyúčtovaly v poměru 60 ku 40 v neprospěch ŘSD s tím, že Eurovia se nebude podílet na odstranění škod způsobených v důsledku vyšší moci.

Spor vypukl v roce 2011

ŘSD navíc mělo stáhnout žaloby k rozhodčímu soudu a nemělo se domáhat škod, které měly údajně vzniknout nedodáním smluveného množství oceli do mostních objektů a neoprávněného účtování valorizace. První z arbitráží týkající se neoprávněného účtování ŘSD vyhrálo loni v říjnu a předpokládá, že i výše uvedené spory budou rozhodovány podle stejného principu a dopadnou rovněž v jeho prospěch.

Spor o vady na zhruba devítikilometrovém úseku dálnice v Ostravě vypukl v roce 2011, kdy ŘSD na poškozených úsecích nechalo provést kontrolní vrty. Podle ŘSD zhotovitel, společnost Eurovia, nedodržel domluvený postup stavby a většina vad vznikla použitím nekvalitního podkladového materiálu. Eurovia to odmítá s tím, že použitý materiál si objednalo ŘSD. Kvůli poškozování dobrého jména na něj v minulosti podala žalobu.

Lidovky.cz, ČTK

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.