Pondělí 17. května 2021svátek má Aneta 14 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Firmy produkující zdravotnické prostředky a technologie budou moci žádat o dotace

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Reuters

Praha Malé a střední firmy vyvíjející technologie pro výrobu zdravotnických prostředků a podniky produkující zdravotnické prostředky budou moci žádat o dotace v nových výzvách. Přednostně budou podpořeny projekty, které mohou přispět v boji proti šíření nákazy nového typu koronaviru.

Pro vývojářské společnosti je vyhrazeno 300 milionů korun, pro výrobní firmy je připraveno 200 milionů korun. Po jednání vlády to v pondělí oznámil ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO)

Malí a střední podnikatelé produkující zdravotnický materiál a pomůcky včetně dezinfekce budou moci podporu využít především na nákup nových technologických zařízení a vybavení. Projekty budou moci uskutečnit do konce roku. Dotaci bude možné uplatnit i zpětně na výdaje vzniklé od 1. února. Příjem žádostí by se měl spustit v pátek.

Z ministerské analýzy potřeb firem vyplynulo, že 45 procent podnikatelů požaduje rychlou podporu vývoje a nasazení nových technologií a řešení pro boj s nemocí COVID-19, kterou nový typ koronaviru způsobuje. Podle Havlíčka přibývá rodinných firem i malých podnikatelů, kteří se tomuto odvětví začali věnovat. Z programu bude možné poskytnout 35, respektive 45 procent, podle velikosti firmy, okamžité dotace pro investici spojenou s výrobou pomůcek proti šíření nákazy.

Dalších 300 milionů korun je připraveno pro dotace firmám, které se věnují vývoji nových technologií v boji proti koronaviru. Podle Havlíčka je v Česku takových podniků zhruba 300.

Necelá třetina firem bude potřebovat investici do pěti milionů korun, pro zhruba 19 procent podnikatelů bude nezbytné získat vyšší sumu. Pro financování investice by 18 procentům firem stačila částka do jednoho milionu korun, 16 procent podniků by se spokojilo s podporou do 250.000 korun. Dotaci do půl milionu korun by požadovalo zhruba 15 procent podnikatelů, vyplývá z analýzy potřeb.

V České republice je nedostatek ochranných pomůcek i dezinfekce. Tuzemské firmy mohou nyní nově vyrábět dezinfekční prostředky na ruce podle receptury doporučené Světovou zdravotnickou organizací (WHO). Produkci, strukturu a dodávky na trh bude kontrolovat a evidovat ministerstvo průmyslu a obchodu. Výroba je povolena dočasně, podřízena bude vývoji situace kolem koronaviru.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

Věděli jste, že můžete ovlivnit riziko vzniku alergie vašeho děťátka?
Věděli jste, že můžete ovlivnit riziko vzniku alergie vašeho děťátka?

Alergie je nemoc dnešní doby. V České republice je až 25 % alergických dětí a tento počet pořád stoupá. Lze nějak vzniku alergie předejít?