Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Jsem nevinný. Zakladatel burzy FTX Bankman-Fried odmítl vinu za podvod

Zakladatel burzy FTX Samuel Bankman-Fried (3. ledna 2023) foto: Profimedia.cz

Zakladatel zkrachovalé kryptoměnové burzy FTX Samuel Bankman-Fried se v úterý před soudem v New Yorku označil za nevinného v případu, v němž čelí obvinění z miliardové zpronevěry. Americké úřady označily za jeden z největších podvodů americké historie.
  21:48

Federální žalobkyně Danielle Sassoonová odhadla, že proces bude trvat zhruba čtyři týdny. Uvedla také, že prokuratura obhájcům brzy předloží stovky tisíc dokumentů s důkazy proti jejich klientovi, píše agentura AP.

V americkém justičním systému je běžné, že se obžalovaný před soudem prohlásí za nevinného. Toto prohlášení může později změnit, připomněla agentura Reuters. Bankman-Fried k soudu dnes přišel v bílé košili a modrém obleku s kravatou. V době, kdy vedl FTX, se proslavil jako počítačový nadšenec v tričku s krátkými rukávy a šortkách.

Americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) v prosinci obvinila třicetiletého Bankmana-Frieda z podvodu na investorech. Ten podle komise spočíval mimo jiné v tajném vyvádění prostředků klientů do jeho společnosti Alameda Research se sídlem v Hongkongu.

Bankman-Fried navíc čelí obvinění z podvodu, praní špinavých peněz a porušení zákonů o financování volebních kampaní. Hrozí mu trest až 115 let vězení.

Než bývalý šéf FTX stanul před soudem, poslali jeho obhájci soudci Lewisovi Kaplanovi dopis, kde uvedli, že rodiče obžalovaného se stali „subjekty zkoumání médií, obtěžování i výhrůžek, včetně zpráv, ve kterých jim kdosi přál fyzickou újmu“. Advokáti na základě těchto zpráv požádali soud, aby z procesních dokumentů vyjmul jejich jména, s čímž Kaplan souhlasil.

Bankman-Fried byl před dvěma týdny propuštěn na kauci ve výši 250 milionů dolarů (asi 5,7 miliardy korun) splacenou v dluhopisech za podmínky, že čas čekání na proces stráví v domácím vězení v domě svých rodičů v Kalifornii.

Bývalí vysoce postavení zaměstnanci Alameda Research a FTX Caroline Ellisonová a Gary Wang před soudem již dříve uznali vinu a dohodli se, že budou spolupracovat s prokuraturou.

20. listopadu 2022

Autoři: ,

Každý pátý člověk na planetě řeší neplodnost. V Čechách to může být i 15 %
Každý pátý člověk na planetě řeší neplodnost. V Čechách to může být i 15 %

O někoho se opřít a nebýt v tom sama… To byl hlavní impuls, proč Anna Sedláková a Karolína Krejčová založily projekt Indiánky. Obě dvě slyšely ve...