Středa 21. února 2024, svátek má Lenka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Gayové si oblíbili Česko. Téměř každý desátý turista je homosexuál

Ekonomika

  16:01
PRAHA - Gayové a lesby tvoří asi devět procent všech zahraničních turistů, kteří letos navštíví Česko. Ročně tak, zejména do hlavního města, zavítá asi 600 tisíc homosexuálních turistů, kteří vyhledávají služby nějak související s jejich menšinovou sexuální orientací.

Na Střeleckém ostrově pokračovala párty až do noci. foto:  František Vlček, Lidové noviny

O víkendech tvoří zahraniční turisté více jak 50 procent návštěvníků pražských gay klubů. Jejich útraty jsou výrazně nadprůměrné. Vyplývá to z informací poradenské společnosti Mag Consulting a Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.

"Do Česka přijíždějí homosexuální turisté ze států, kde je jejich orientace do určité míry zapovězená, jde například o Rusko. Do Česka ale přijíždějí i homosexuální turisté ze Španělska, Itálie nebo okolních zemí," uvedl analytik cestovního ruchu Jaromír Beránek.

ČTĚTE TAKÉ:

Praha se v posledních letech zařadila mezi nejpopulárnější destinace homosexuálů v Evropě, zejména pro vysokou míru tolerance obyvatel a širokou nabídku specializovaných podniků.

"O víkendech tvoří zahraniční turisté více než polovinu návštěvníků pražských gay klubů," uvedla tajemnice Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Kateřina Petříčková. Všeobecně jsou v Evropě za "Mekku" homosexuálů považovány Londýn, Berlín a Barcelona.

"Homosexuální turisté, kteří k nám přijíždějí, jsou stále bohatší a utrácejí více peněz. Často nakupují výstřední luxusní zboží," dodal Beránek.

Oblíbený Lesbos

V posledních letech se na tuto klientelu zaměřují i tuzemské cestovní kanceláře, nabídka specializovaných zájezdů pro české gaye a lesby je jim k dispozici většinou na internetu, tištěný katalog těchto zájezdů vydává v Česku pravidelně pouze cestovní kancelář Eso Travel.

"Máme stabilní množinu 500 a 1000 gayů a leseb, kteří s námi cestují," uvedl Tomáš Cikán z Eso Travel. Podle něj jde často o manažery, kteří kupují zájezdy jejichž ceny výrazně převyšují průměr.

"Z letních destinací u moře jsou u této menšiny nejoblíbenější destinace jako francouzské letovisko Cap d´Agde, španělské pobřeží Costa del Sol, Gran Canaria, Ibiza, Lanzarote a Sitges u Barcelony. Popularitu mezi homosexuály získávají i pobyty na řeckém ostrově Lesbos, dále na luxusních ostrovech Mykonos a Santorini," dodala Petříčková. V nabídce cestovních kanceláří ale tvoří speciální nabídka pro homosexuální turisty jen okrajovou záležitost.

Autoři: ,