Společnosti zastupující vlastníky autorských práv k filmům, hudbě a jinému šiřitelnému obsahu podaly v roce 2012 přesně 51 395 353 žádostí o odstranění odkazů na nelegální obsah z vyhledávače Google. Z údajů dostupných na stránkách společnosti to spočítal web TorrentFreak.com. Drtivé většině z nich společnost vyhověla.
Českým webům vévodí stránky Pirátů, Ulož.to má přes 3 tisíce
Z českých stránek se nejvíce stížností týkalo serveru České pirátské strany Piráti.cz, jenž svým vzhledem silně připomíná Seznam.cz. Vlastníci autorských práv na tomto webu označili přes 115 tisíc linků.
ČTĚTE TAKÉ: |
"Největší příčinou bude náš proxy server, čili jakési zrcadlo serveru The Pirate Bay (služba pro sdílení torrentů), které provozujeme na stránkách tpb.pirati.cz," vysvětluje Ondřej Profant z pražské organizace strany. "Je to jeden z posledních fungujících přístavů Pirate Bay po světě, protože třeba naši britští kolegové nedávno podlehli a museli svoji verzi zastavit," dodává s tím, že služby jako The Pirate Bay jsou podle něj dobrým způsobem, jak se vyrovnat se zkostnatělostí distribučních společností a jejich monopolem na umělecká díla.
Co se stane s nahlášenými weby?Požadavky společností směřovaly vůči konkrétním stránkám. Ty adresy, které Google ze svého vyhledávání odstranil, pak vyhledáváč nezobrazí, i kdyby obsahovaly relevantní obsah k dotazu uživatele. Google přitom vyhovuje téměř všem žádostem, protože není v jeho silách každou z nich prověřovat. |
Vůči odkazům na v Česku populární službu Ulož.to směřovalo přes 3 tisíce stížností, což jej řadí na třetí místo za serverem fastshare.cz.
Nejvíce útočí hudební průmysl
Nejvíce odstraněných odkazů celkově, přes 2,4 milionu, směřovalo na Filestube.com. Další v pořadí jsou pak různé stránky zprostředkující sdílení souborů přes Torrenty - BitTorrent, SumoTorrent a další.
Kteří vlastníci autorských práv "jdou" po provozovatelích internetových úložišť nejhouževnatěji? Největší množství stížností, celkem přes dva miliony, pochází od velkých nahrávacích společností, jako jsou Sony nebo EMI, sdružených v Asociaci nahrávacího průmyslu. Pozadu nezůstávají ani velké softwarové společnosti jako Microsoft, tvůrci populárních seriálů, např. americké telelevize Fox nebo NBC, nebo porno průmysl.
Počet odstraněných odkazů ze za rok zvětšil 17,5 krát
Počet odstraněných odkazů přitom roste raketovým tempem. Během jednoho týdne v prosinci 2011 bylo z vyhledávání odstraněno kolem 200 tisíc odkazů. Za stejné období o rok později jich Google zrušil přes 3,5 milionu, což je 17,5 krát víc.
Samotný Google se stoupajícího množství stížností obává. Kvůli obrovskému množství žádostí totiž lze snadno smazat i obsah legální a legitimní.
"Až budou zákonodárci hodnotit efektivitu autorských zákonů, měli by zvážit celkový dopad regulace autorských práv na šíření informací on-line," vyzval Google politiky začátkem prosince.