Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Google se spojí s Motorolou, obchod schválila Čína

Ekonomika

  7:00
PEKING - Čínské úřady schválily s podmínkami plán společnosti Google na převzetí amerického výrobce mobilních telefonů Motorola Mobility za 12,5 miliardy dolarů (246 miliard Kč). Firmy tak překonaly poslední překážku ke svému spojení.

Google. - ilustrační foto: Reprofoto

Evropská komise a americké ministerstvo spravedlnosti se spojením souhlasily již v únoru, upozornila BBC.

Motorola Mobility

Motorola Mobility získala po rozdělení původní společnosti Motorola 17.000 patentů a má podáno 7500 žádostí o udělení patentu. Google chce těchto aktiv využít ke konkurenčnímu boji se společností Apple a jejím telefonem iPhone a na ochranu sebe a výrobců telefonů s Androidem před právními útoky.

Čínské úřady spojení podmínily tím, že Google bude dalších nejméně pět let poskytovat zdarma svůj operační systém pro mobilní telefony Android dalším výrobcům mobilních telefonů. "Po konci pětiletého období bude ministerstvo obchodu nadále posuzovat stav čínského trhu s operačním systémem pro chytré telefony," uvedlo v prohlášení čínské ministerstvo. Android je nejpoužívanějším operačním systémem pro chytré telefony.

Google se dohodl s Motorolou na převzetí loni v srpnu. Je to dosud největší akvizice Googlu a jejím hlavním motivem je využít bohaté sbírky patentů Motoroly na technologie mobilních telefonů a dalších komunikačních zařízení a vyrábět vlastní chytrý telefon či tablet.

ČTĚTE TAKÉ:

EU a USA dohodu již schválily v únoru s tím, že nezvyšuje obavy z omezování konkurence. Současně však úřady obou zemí poznamenaly, že budou i nadále důsledky akvizice z hlediska hospodářské soutěže monitorovat, zvláště využití patentů.

Autoři: ,

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!