Útočníci si berou smart TV jako rukojmí. Zavirují je a od majitelů chtějí výkupné.
Jak v rozhovoru pro LN upozorňuje hlavní bezpečnostní analytik globálního výzkumného týmu Kaspersky Lab Vicente Diaz, právě na smart TV se pozornost kyberzločinců obrací stále častěji. A jejich majitele to může stát nervy a peníze. Kaspersky Lab se zabývá kybernetickou bezpečností.
ČTĚTE TAKÉ: |
V roce 2014 se celosvětově prodalo 90 milionů chytrých televizí. Ty v současnosti tvoří hlavní část trhu takzvaného internetu věcí, tedy propojených chytrých zařízení, která jsou spolu schopná komunikovat a uživatel je může ovládat i na dálku, třeba z mobilního telefonu.
Televizory jsou vybaveny kamerami a mikrofony, které může někdo bez vědomí majitele aktivovat a špehovat ho. S takovými podezřeními už se v nedávné době potýkali výrobci Samsung a LG. Smart TV lze ale zneužít i jinak.
„Třeba škodlivým programem, který po zapnutí televizoru vyhodí na obrazovku vzkaz typu: Chceš se dívat na televizi? Tak zaplať 20 eur! A než peníze pošlete, tak se okna nezbavíte,“ vysvětluje Diaz.
Jestli se tedy v souvislosti s internetem věcí hovoří o bezpečnostních hrozbách, budou to podle Diaze chytré televize, na které se hackeři zaměří jako první. Jsou zatím nechráněné a útočníkům snadno generují zisk.
Až po televizích přijdou na řadu chytrá auta, jejichž rozšíření zatím není tak velké. U nich je hlavním rizikem odposlouchávání a sledování polohy.