Čtvrtek 9. května 2024, svátek má Ctibor
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Havlíček nechce ‚pohřbít‘ předvánoční trh, podmínky pro prodej se budou řešit v polovině listopadu

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. foto: Ladislav Křivan, MAFRA

Praha - Vláda podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) nechce "pohřbít" předvánoční trh. Prodejny by mohly fungovat v určitém režimu, začne se to řešit od poloviny listopadu. Už nyní pracuje na různých scénářích uvolňování, které nenastane ze dne na den, ale v řádu dnů, možná týdnů. Havlíček to v neděli řekl v pořadu Partie Terezie Tománkové na Primě.
  13:06aktualizováno  14:17

V polovině listopadu budou podle Havlíčka k dispozici relevantní čísla, podle kterých bude možné diskutovat nad uvolňováním vládních opatření. 

Na uvolňování restrikcí je ještě brzy, shodli se Hamáček s Havlíčkem. Otevření škol je zatím v nedohlednu

„Už dneska pracujeme na různých scénářích. Scénáře předvánočního režimu - volnějšího, méně volnějšího až úplně restriktivního,“ řekl. V potaz se podle něj bude brát reprodukční faktor, tedy údaj, kolik lidí nakazí jeden nakažený, počet nakažených a obsazenost lůžek v nemocnicích. Podle vládního scénáře se počítá nejprve s otevřením škol, dodal Havlíček 

Podle poslance Miroslava Kalouska (TOP 09) by vláda měla předem deklarovat, při jakých číslech bude obchody otevírat. Po jasném plánu opozice i veřejnost podle něj volá od března. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) řekl, že o uvolňování kabinet už diskutoval. Pokud to situace umožní, souhlasí s uvolněním restrikcí, ale nesmí se to přehnat, uvedl. 

Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza v Partii později řekl, že připravili několik variant scénářů pro otevření a poskytli je ministerstvu průmyslu a obchodu a zdravotnictví. „Primárně je důležité, aby ministr zdravotnictví řekl, co jsou body, aby se aplikovaly jednotlivé scénáře. V tu chvíli se na to budou všichni umět připravit,“ řekl. Aktuálně je to v letošní krizi podle něj poprvé, kdy vláda zkouší mít něco připravené v předstihu. „Zásadní rozhodnutí musí mít odvahu udělat ministr zdravotnictví a nesmí se nechat zatlačit do kouta, jako to bohužel opakovaně udělal (bývalý) ministr (zdravotnictví Adam) Vojtěch,“ doplnil.

V České republice platí od 22. října zákaz maloobchodního prodeje a služeb. Obchody, které mají z vládního opatření výjimku, jako jsou potraviny, drogerie nebo optiky, mohou od středy fungovat maximálně do 19:59. V květinářství mohou v jeden čas nakupovat nanejvýš dva zákazníci. Povoleny nejsou trhy kromě prodeje potravin na farmářských trzích.

Krach firem se dá čekávat i přes státní podporu

Ministr Havlíček v pořadu Partie Terezie Tománkové dále řekl, že přes podporu, kterou vláda vyčlenila pro obory zasažené koronavirovou krizí, se dá očekávat, že některé firmy současný stav nezvládnou. Problémy může mít zejména cestovní ruch, jehož obnova bude velmi pozvolná. Míru zaměstnanosti ovšem drží průmysl, který dál funguje. 

Stát nebude mít trvale prostředky, aby zasažené firmy podporoval. Především podnikatelé závislí na turismu se mohou déle potýkat s problémy. Přesto se podle Havlíčka není třeba obávat vyšší míry nezaměstnanosti. Míru zaměstnanosti drží zejména průmyslu a stavebnictví a tyto obory relativně dobře fungují. „Není to tedy o tom, že bychom dneska chtěli někoho sunout z restaurací do průmyslu,“ uvedl dále.Zasažené obory, stejně jako návazná odvětví, mají podle Havlíčka v současné době nárok na státní pomoc. Kompenzovat je ovšem možné částečně náklady, nikoliv ušlé zisky. Krize tak může vygenerovat větší množství krachů, například u firem, které mají úvěry, řekl.

Farmářské trhy na pražské náplavce v sobotu nebudou. Podle pořadatelů není možné dodržet všechna vládní opatření

Podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáše Prouzy vláda nepřipravila podporu pro druhotně zasažené firmy jako například prádelny. Svaz podle něj sepsal návrh pomoci a řeší ho s Havlíčkem.

„Bylo by mi velmi líto, kdyby jediný takto sekundárně zasažený, kdo by dostal pomoc, tak by byli velcí potravináři. Tam už vláda schválila, že každý, kdo má pokles obratu o pouhých 25 procent, což je v současné situaci spíše zázrak, že je to tak málo, tak bude mít nárok na poměrně masivní kompenzace,“ uvedl. Doplnil, že by ale nedávalo smysl, aby velcí potravináři dostali podporu a třeba prádelny ne.

Podnikatelé, kteří museli kvůli vládním opatřením proti koronaviru uzavřít nebo výrazně omezit provoz, mohou žádat o příspěvek na komerční nájem za třetí čtvrtletí. Prodloužen byl do konce roku také program na podporu zaměstnanosti Antivirus. Živnostníci ze zasažených odvětví mají nárok na tzv. kompenzační bonus, tedy 500 korun na den. Využít mohou odklad úhrad DPH, daně z příjmu a silniční daně do konce roku.

Autor: