Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

Hojnost na Kavčích horách končí

Média

  12:13
PRAHA - Veřejnoprávní televize ruší pořady, aby měla peníze na šíření digitálního signálu. Na pořady dá příští rok o třicet milionů korun méně než letos. Za posledních pět let je to tak poprvé, co televize meziročně sníží náklady na programovou výrobu.

Logo ČT. foto: Reprofoto

Na pořady dá Česká televize příští rok o třicet milionů korun méně než letos.Za posledních pět let je to tak poprvé, co televize meziročně sníží náklady na programovou výrobu.

Náklady rostou, příjmy ne „V příštím roce investujeme do programu 2,145 miliardy korun,“ sdělila LN Bohuslava Holubová z ředitelství programu ČT.

Letos přitom televize plánuje dát za pořady 2,175 miliardy. „Všem svým podřízeným jsem už na začátku roku sdělil, že rok 2008 je rokem hojnosti a že je to pravděpodobně poslední rok hojnosti v těchto letech,“ řekl Radě ČT šéf televize Jiří Janeček.

Důvod je podle něj prostý. Česká televize začala v červenci budovat digitální síť pro své čtyři programy, dva programy ale na řadě míst stále vysílá analogově.

„Jinými slovy, za přenos analogového signálu platíme sumu v řádech stovek milionů, se kterou jsme vždycky počítali, a teď musíme počítat, že budeme platit i za přenos signálu digitálního.

To je zhruba částka, o kterou je pokrácen výrobní úkol,“ řekl Janeček. Aby i v roce 2009 skončila ČT s vyrovnaným hospodařením, šetřit se podle něj bude muset na pořadech i jinde, třeba na cestovném.

Vlivem inflace rostou ČT i režijní náklady, například za energie. Na druhou stranu výnosy, říká Janeček, jsou konstantní. Příjmy z reklamy si ČT sama už rozdělit nemůže, zákon jí nařizuje, aby je posílala na digitalizaci svého archivu či do fondu kinematografie.

A hlavní příjem, koncesionářské poplatky, se nezvyšuje. I proto Janeček už déle volá po zákonu, jenž by poplatky meziročně zvyšoval o inflaci.

Končí i letošní novinky Napřesrok to ale ještě nebude. Kvůli úsporám tak třeba tým režiséra Petra Buriana musí letos ukončit vzdělávací soutěž Případy detektiva Packala. „Sdělili nám, že je to drahý cyklus, přitom výroba byla maximálně efektivní,“ řekl Burian LN.

„Byla dána přednost jiným pořadům. Rozpočet byl přiměřený,“ reaguje ČT. Sobotní cyklus podle režiséra uměl porazit i hitparádu Eso na Nově, vysílanou v týž čas.

Navíc vznikla i jeho zahraniční verze, vysílá ji veřejnoprávní Slovenská televize. Zájem údajně měli i v Polsku, Maďarsku a Rumunsku.

Detektiv Packal je letošní novinkou ČT. Stejně tak pořad Podle práva. I ten končí. S televizí na něm spolupracoval Městský soud v Praze, nedávno ale oznámil, že ČT sérii „přerušila pro nedostatek peněz“ a že není jisté, zda se peníze příští rok najdou.

„Mrzí nás to. Byl to jediný pořad, který se zabýval chodem justice, tím, jak fungují soudy,“ říká mluvčí instituce Petr Kulawiak. Podotkl přitom, že cyklus měl větší hodnotu, než na něj ČT vynakládala - za cenu běžného dostávala dokument hraný, což je dražší kvůli angažmá figurantů.

„Některé pořady nahradí jiné. Dá se říct, že bude zrušeno asi osm pořadů, ale vznikne a bude se vysílat mnoho nových cyklů i jednotlivých pořadů,“ rekapituluje Bohuslava Holubová.

Televizní radní uvítali jako „typicky veřejnoprávní“ zejména projekt Zlatá šedesátá, 26 portrétů režisérů šedesátých let, desetidílnou sérii o procesu s Miladou Horákovou Proces H či popularizační seriál Devatero řemesel.
Autor:

Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?
Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?

Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS – sudden infant death syndrome) je doslova noční můrou všech rodičů. V současné době lze tomuto zbytečnému...