Pondělí 22. dubna 2024, svátek má Evženie
130 let

Lidovky.cz

Home Credit ze skupiny PPF čelí exekuci. Kvůli jedenácti tisícům

Ekonomika

  15:17
PRAHA - Společnost Home Credit ze skupiny PPF čelí exekuci. Rozhodnutí prý respektuje a situaci již vyřešil. Návrh na exekuci podal muž, proti němuž Home Credit sám exekuci vedl. Podle rozhodnutí soudu bylo počínání firmy nezákonné.

Logo Home Credit foto: homecredit.net

Společnost bude muset svému bývalému klientovi panu K. zaplatit skoro 11 tisíc korun. Vyplývá to z vyrozumění o zahájení exekuce od znojemského exekutora Vojtěcha Jaroše, o kterém informovala MF DNES.

Návrh na exekuci podal podle právníka portálu Petra Němce muž, který se ubránil protiprávní exekuci, již proti němu Home Credit přes rok vedl. Home Credit mu tak musel zaplatit soudní výlohy, což však neučinil. „V případě daného exekučního řízení měla naše společnost zaplatit náhradu nákladů řízení. Částku jsme uhradili před přibližně deseti dny složenkou na adresu klienta a čekáme na formální ukončení případu,“ uvedla Bienvenu.

K TÉMATU:

Spolu s rozhodnutím o zastavení exekuce vůči muži bylo rozhodnuto i o tom, že Home Credit musí uhradit i tzv. náhradu nákladů řízení, uvedl Němec. Nejde podle něj o ojedinělý případ. Nejen Home Credit, ale i společnosti jako ESSOX, Cetelem, Komerční banka a další prý ve svých smlouvách používaly neplatné rozhodčí doložky na tzv. soukromé rozhodčí soudy. Běžný spotřebitel tak v době podpisu smlouvy nemohl vědět, kdo bude jeho případný spor rozhodovat, což je protiprávní, dodal.

Petr Kellner, majitel skupiny PPF.

100 000 protiprávních exekucí

„Podle našich dotazů na soudy je nyní vedeno 100 000 protiprávních exekucí. Každý den se na nás obracejí desítky lidí s žádostí o zastavení exekuce, ale stále je to pouhý zlomek z celkového počtu poškozených,“ uvedl ekonom projektu Exekutor má smůlu.cz Tomáš Pospíšil.

V roce 2013 Ústavní i Nejvyšší soud rozhodly, že exekuce vedené podle neplatných rozhodčích nálezů musí být zastaveny. Soudy však podle Němce nemají kapacity tyto exekuce z vlastní iniciativy zastavit, a proto je na lidech, aby se sami ozvali. 

„Nejen úvěrové firmy, ale i některé banky vědí, že vedou desítky tisíc protiprávních exekucí, ale cynicky spoléhají na to, že o možnosti zastavení exekuce se dozví jen velmi malé procento lidí. Jakmile spotřebitel zastavení exekuce navrhne, úvěrové společnosti se zastavením zpravidla souhlasí, neboť si jsou vědomy svého protiprávního jednání,“ dodal Němec.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!