Pokud bude opice se zavázanýma očima házet šipky na seznam akcií, vybere úspěšnější portfolio, než kdyby ho sestavoval informovaný analytik. Takovou teorii razil profesor Princetonské univerzity Burton Malkiel. A měl zřejmě pravdu, protože ke stejnému závěru došly jak britské tak americké studie, ale pokus serveru Lidovky.cz.
Výzkumníci podle serveru Financial Times sice nevyužívají opravdové opice, vytvořili však systém založený na náhodném výběru tisíce akcií z nabídky tisícovky největších amerických společností v období let 1968 až 2011. Experiment počítač zopakoval v rámci každého roku desetimilionkrát.
Proti armádě investujících opic stálo profesionální portfolio sestavené podle zavedených pravidel tržní kapitalizace akciových podniků. A výsledek byl překvapivý. Téměř všichni „šimpanzi“ vydělali víc než vyvážené portfolio odborníků.
Sto dolarů zhodnotila polovina virtuálních opic na více než 8 700 dolarů, čtvrtině přinesla investice 9 100 dolarů a desetina z nich dokonce překonala hranici 9 a půl tisíce dolarů (víc jak 190 tisíc korun).
Také server Lidovky.cz předloni testoval investiční schopnosti opic. Prvního kola čtenářské soutěže Chytré portfolio se totiž účastnil i Joey – makak kápový z Čáslavi. A nevedl si vůbec špatně.
Za sebou nechal nejen zkušeného investora Michala Horáčka, ale také finanční analytiky a poradce a v kategorii speciálních portfoliíí obsadil dokonce druhé místo. Joey neházel šipky na seznam akcií, své investice rozděloval výběrem ping-pongových míčků s názvy tuzemských firem obchodovaných na burze.
CHYTRÉ PORTFOLIOOblíbená investiční hra serveru Lidovky.cz probíhá i letos. Vstoupit do soutěže a vytvořit si vlastní portfolio můžete do 8. dubna. Hra končí 10. července. Vyzkoušíte, zda ve vás dříme investiční expert? |