Středa 4. srpna 2021, svátek má Dominik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Island zvýšil letecké varování. Hrozí výbuch sopky Bárdarbunga

Ekonomika

  10:20aktualizováno  10:41
REYKJAVÍK/PRAHA - Islandské úřady zvýšily varování pro letecké společnosti před erupcí sopky Bárdarbunga z předposledního (oranžového) stupně na nejvyšší (červený) stupeň. Učinily tak poté, co z vulkánu začalo unikat menší množství lávy, uvedl portál islandské televizní a rozhlasové společnosti RÚV. Všechna letiště v této ostrovní zemi podle AFP nadále fungují, nad místem erupcí je ale zhruba do výšky 5,5 kilometru uzavřen vzdušný prostor.
Letiště (ilustrační foto)

Letiště (ilustrační foto) foto: Reuters

Nynější erupce jsou prozatím malé. Odborníci hlásí asi kilometrovou puklinu v lávovém poli Holuhraun. Z praskliny na několika místech vytéká láva, explozivní aktivita je ale malá a sopečný prach ihned v místě erupcí dopadá na zem. Islandský meteorologický úřad ohlásil první výrony lávy asi v 02:00 SELČ. Puklina je podle všeho v blízkosti řetězce starých kráterů.

ČTĚTE TAKÉ:

Případná erupce by neměla mít na leteckou dopravu v Evropě tak fatální následky, jako výbuch sopky Eyjafjallajökull před čtyřmi lety, který paralyzoval leteckou dopravu nad polovinou kontinentu, uvedl mluvčí českého Řízení letového provozu (ŘLP) Richard Klíma.

Evropa se poučila

„Situace se v současnosti letového provozu nedotkne. Pokud není sopečný popel ve vzduchu, tak zatím není důvod,“ řekl serveru Lidovky.cz Klíma. Podle něj je Evropa na případnou hrozbu připravená mnohem lépe, než byla před čtyřmi lety při erupci vulkánu Eyjafjallajökull.

Vzdušný prostor se tehdy uzavíral bez ohledu na koncentraci popelu v ovzduší, zatímco dnes by se měly zavírat oblasti pouze s vysokým obsahem popela, který létání znemožňuje. Ve druhé oblasti s nižší koncentrací by letecký provoz čekala omezení a v poslední s nejnižší koncentrací by se létalo bez omezení. Čeští dispečeři situaci sledují, konkrétní opatření ale budou přijata teprve v případě erupce islandské sopky, dodal mluvčí.

Erupce pod ledem

Islandský úřad civilní ochrany již ve čtvrtek sdělil, že z neklidné islandské sopky Bárdarbunga, u níž je týden zvýšená seizmická aktivita, možná uniká lává. Vědci se s ohledem na nález řady rozsáhlých prohlubní na ledovci pokrývajícím vulkán domnívají, že pod ledem dochází k erupcím, následkem čehož roztálo odhadem 30 až 40 milionů kubických metrů ledu.

Aktivita sopek na Islandu je bedlivě sledována. Při erupci vulkánu Eyjafjallajökull v roce 2010 totiž sopečný prach narušil leteckou dopravu v Evropě. Zda by se tak stalo i při výbuchu Bárdarbungy, není zatím možné předpovědět. Podle seizmologů to bude záviset na tom, do jaké výšky se popílkový mrak dostane a jaká bude jemnost prachu. Bárdarbunga s nadmořskou výškou 2009 metrů je druhým nejvyšším vrcholem Islandu.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat