Pondělí 26. července 2021, svátek má Anna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jak by měly vypadat evropské cigarety? Podívejte se

Ekonomika

  11:03
BRUSEL - Eurokomisař pro zdraví a ochranu spotřebitelů Tonio Borg ve středu představil plán komise na boj proti kouření. Vedle zákazu ochuceného tabáku by se mohly změnit také krabičky, ve kterých se cigarety prodávají. Tři čtvrtiny jejich přední a zadní strany by měla pokrývat textová i obrazová varování před dopady kouření. V Austrálii přitom šli ještě dál.

Návrh Evropské komise na podobu krabiček cigaret (vlevo) a australská krabička cigaret. foto: Lidovky.czČTK

Jednotnou krabičku olivově zelené barvy pro všechny značky má na světě zatím jediná Austrálie. Zhruba osm desítek zemí má na krabičkách obrázková varování.

Česko zatím do podoby krabiček nezasahovala, i když by podle obou odborníků snadno mohla prosadit změnu vyhláškou ministerstva zemědělství.

Evropský komisař Tonio Borg představuje novinářům návrh možné podoby krabiček cigaret.

Evropský komisař Tonio Borg představuje novinářům návrh možné podoby krabiček cigaret.

„Když zůstane na krabičce značka, třeba malá, tak varování, i když bude přes tři čtvrtiny strany, nefunguje,“ řekla lékařka ČTK.

Opačný názor má předseda sněmovního zdravotního výboru a propagátor nekouření Boris Šťastný, původní profesí rovněž lékař. Typické logo, které si kuřák spojuje se svou značkou, může být podle Evropské komise jen na bočnicích krabičky.

Málokdo se staví krabičky na bok, kde by viděl logo, ale pokládá je naležato, takže bude mít stále před očima obrázky zničené tkáně a zdravotní varování. "Konečně evropské úředníky napadlo něco dobrého," řekl agentuře.

Anketa

Mají být na krabičkách cigaret odpudivé obrázky?

Ano, kouření je nebezpečné. 115
Ne, je to nevkusné. 123
Nevím, nezajímá mě to. 12

Návrh komise teprve bude projednávat Evropský parlament, nová direktiva by mohla začít platit v roce 2015 nebo 2016. Schválit normu musejí i jednotlivé země, mohou přitom přijmout i přísnější úpravu.

ČTĚTE VÍCE:

Podle ministerstva zdravotnictví se Brusel snaží novými pravidly reagovat na měnící se podmínky na trhu, do něhož vstoupily nově například elektronické cigarety.

Česko plán na úplné vymizení cigaret nemá, naopak bylo poslední zemí EU, která letos počátkem května po osmi letech odkladů ratifikovala úmluvu Světové zdravotnické organizace o kontrole tabáku.

Nová úprava by se vztahovala i na ně a na rostlinné produkty ke kouření, které dosud regulovány nebyly. V Česku kouří 30 procent lidí nad 15 let, mezi mladými od 15 do 18 let kouří 40 procent.

Autor:

LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?
LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Kam vyrazit tento týden? Navštivte třeba Archeopark Chotěbuz.