Úterý 19. října 2021, svátek má Michaela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jak jde život? Čechům se žije stále lépe. Alespoň podle OECD

Ekonomika

  6:00
PRAHA - Jak jde život? Tak zní v překladu název studie Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), která se zabývá životní úrovní lidí v členských zemích. Odpověď v případě České republiky přitom zni: „Lépe, než kdy dřív.“

Jak se žije v Česku - graf. foto: Zdeněk Růžička, Lidové noviny

Podle studie OECD, která se zabývá úrovní života lidí v členských zemích, vidí Češi svůj život stále optimističtěji. Může za tovývoj ekonomiky igenerační obměna.

Spokojenost Čechů s životem dosáhla hodnoty 6,6 z deseti možných. To je hodnota, kterou může většina zemí na západ od českých hranic jen závidět. ČR se také vyhoupla o jednu desetinu nad průměr Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), přestože v předchozích letech byla pod ním.

Například podíl zaměstnanců, kteří pracují více než 50 hodin týdně, je jen necelých šest procent. Naopak na koníčky a péči o sebe mají Češi 15 hodin denně, do čehož se ovšem počítá i spánek. Česko zároveň patří mezi jednu z nejvzdělanějších zemí. Středoškolské vzdělání má 93,2 procenta pracující populace, což je vysoko nad průměrem 76,4 procenta. Velmi dobře si vede také v oblasti osobní bezpečnosti.

Index lepšího života - graf.

Index lepšího života - graf.

Nejvýrazněji za průměrem ČR zaostává v příjmech domácností, ve správě věcí veřejných nebo občanské angažovanosti. Například dobrovolnou činnost pro společnost vykonává necelých 18 procent Čechů, což je spolu se Španělskem nejméně v OECD. Nejslabší je rovněž zájem mladých Čechů o veřejný život. Možnost jít k volbám plánuje využít jen 49,6 procenta čtrnáctiletých.

Největší slabinou je patrně zdraví. Zatímco průměrně se lidé v zemích OECD dožívají 79,9 roku, v Česku je to 78,3. Jako dobré nebo lepší než dobré pak své zdraví hodnotí jen necelých 60 procent lidí, což je rovněž jeden z nejhorších výsledků. Celkový průměr činí 69 procent.

Kde se tedy bere spokojenost Čechů? „Každý národ má svá specifika. Když budeme porovnávat index důvěry spotřebitelů, budou výsledky v ČR téměř vždy horší než v ostatních zemích, protože jsme od přírody pesimisté. To se může změnit. Dochází ke generační obměně a s mladými lidmi přichází nový životní styl a pohled na svět. Rostoucí spokojenost tedy může souviset i s tím,“ říká David Marek, hlavní ekonom poradenské společnosti Deloitte.

Reálná ekonomická data ale potvrzují, že česká populace má ke spokojenosti dobrý důvod. Nezaměstnanost je nejnižší v celé EU. Rozdíly v příjmech populace rovněž patří k nejnižším a i ona kritizovaná výše mezd nabírá růstový charakter. Do budoucna je přitom ČR podle Marka z pohledu ekonomické stability jednou z nejlepších zemí na světě.

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat