Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Janota nemá pro hlasování v EU mandát, rozčílil se Nečas

Ekonomika

  19:26
PRAHA - Dosluhující ministr financí Eduard Janota rozzlobil volebního lídra ODS Petra Nečase. Tomu se jako horkému kandidátovi na post premiéra nelíbilo Janotovo hlasování na půdě EU.

Eduard Janota foto: ČTK

"Ministr financí neměl žádný politický mandát, aby na zasedání ministrů financí v Lucemburku schválil předkládání rozpočtů a výhledu veřejných financí do Evropské komise ještě dřív než je schválí sněmovna," řekl LN Nečas.

Členské země Evropské unie se totiž na pondělním jednání ministrů financí shodly na tom, že EU bude mít právo posoudit návrhy rozpočtů národních vlád ještě před tím, než se k nim bude moci vyjádřit parlament. Podle odcházejícího ministra financí Eduarda Janoty panovala na setkání ministrů v Lucemburku shoda a pro takovéto opatření hlasovala i Česká republika.

čtěte více

Horký kandidát na budoucího premiéra Petr Nečas je však přesvědčen o tom, že kabinet premiéra Jana Fischera již nemá mandát budoucí vládu takovýmto způsobem zavazovat. Kromě Janotovy kritiky tak Nečas nabádá k větší zdrženlivosti i samotného Fischera.

"Vyzývám premiéra Jan Fischera, aby se na Evropské radě v této věci zdržel hlasování. Nemá k němu žádný politický mandát," řekl Nečas.

Volební lídr ODS není jediný, koho současná vláda rozladila rozhodováním na poslední chvíli. Podle zdroje Lidových novin ministru financí po hlasování volal i naštvaný vedoucí kanceláře prezidenta republiky Jiří Weigl.

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště
V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště

Navzdory nepříznivé situaci dnešní doby, otevřelo obchodní centrum Galerie Butovice několik dalších obchodů a rozšířilo svou pestrou nabídku o...

Mohlo by vás zajímat