Úterý 5. července 2022, Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Jarní aukci 5G sítí lze ještě odložit, říká ministr Havlíček. Panují neshody

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. foto: ČTK

Případnou úpravu podmínek dlouho očekávané aukce kmitočtů pro rychlé mobilní sítě 5G by měla v pondělí projednat vláda . Ačkoli v aktuálním programu pondělního jednání bod k aukci chybí, ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (za ANO) LN ujistil, že setkání se uskuteční: „Teoreticky může dojít k odkladu, ale v pondělí bychom rádi diskutovali a jednali o tom, jak se vláda k aukci postaví,“ řekl Havlíček s tím, že bod by měl na program přibýt ještě před jednáním.
  18:44

Že by v pondělí měla vláda aukci řešit, potvrdil i předseda rady Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) Jaromír Novák. „S ministerstvem průmyslu jsme jednali o upraveném zadání pro aukci a to by měla teď vláda projednat,“ řekl včera LN Novák.

Ministr Havlíček naznačil, že vláda je s dosavadním průběhem příprav aukce nespokojená: „Máme připravený materiál, který říká, jaký je stav aukce a ­jejích podmínek a to, jak chceme tento stav zlepšit,“ uvedl Havlíček s tím, že jednání se mohou kromě ministrů zúčastnit například právě předseda ČTÚ Novák a vládní zmocněnec pro informační technologie a digitalizaci Vladimír Dzurilla. „Chceme se dobrat funkčního řešení,“ dodal Havlíček.

V souvislosti s aukcí panují mezi resortem průmyslu a ČTÚ neshody. Úřad by chtěl aukci vyhlásit co nejdříve podle podmínek odladěných v závěru loňského roku, ale ministerstvo v čele s Havlíčkem tvrdí, že nechce aukci uspěchat. „Máme stejný cíl, jen jiný názor k tomu, jak se ho dobrat,“ okomentoval neshody pro LN Havlíček.

Vláda chce úpravou podmínek aukce přilákat další zájemce tak, aby naplnila příslib zvýšení konkurence na českém telekomunikačním trhu. Neshody jsou v tom, že podle úřadu jsou stávající podmínky dostatečné, Havlíček je chce ale ještě vylepšit. S tímto požadavkem však ministerstvo přispěchalo až po skončení konzultace aktuálních podmínek. ČTÚ je sice nezávislý úřad, ale členy rady i jejího předsedu jmenuje a ­odvolává právě vláda.

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat