Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Je to útok, volají Maďaři. Akcie padají, dluhy zdražují

Ekonomika

  11:28aktualizováno  15:03
BUDAPEŠŤ - Maďarsko se kvůli sníženému ratingu začíná dostávat do vážných problémů. Výnosy maďarských státních dluhopisů dnes výrazně vzrostly, klíčový bond s desetiletou splatností má roční výnos kolem 9,4 procenta. Akciový trh na snížení ratingu naopak reagoval mohutným propadem. Vládní představitelé považují zhoršení ratingového hodnocení za finanční útok na zemi.

Maďarský premiér Viktor Orbán foto: ČTK

Maďarská politická reprezentace svolala na odpoledne tiskovou konferenci. Podle mluvčího maďarské vlády se jí zúčastní ministr hospodářství György Matolcsy a mluvčí předsedy vlády Péter Szijjártó. Ještě předtím se ale chce předseda vlády Viktor Orbán setkat s ekonomy.

Ještě ve čtvrtek byl trh spokojen s výnosem dluhopisů 8,9 procenta, další rizikovou přirážku dnes ale začal požadovat v reakci na překvapivé snížení úvěrového ratingu Maďarska. Nad devět procent vystoupily výnosy napříč celou výnosovou křivkou.

ČTĚTE TAKÉ:

Akciový trh na snížení ratingu naopak reagoval mohutným propadem. Zhruba hodinu po zahájení obchodování hlavní index BUX vykazoval ztrátu kolem 3,7 procenta a pohyboval se v blízkosti 16.340 bodů. Západoevropské akcie měly ztrátu asi 0,9 procenta.

Finanční útok proti Maďarsku, tvrdí ministerstvo

Maďarská politická reprezentace na zprávu reagovala velmi podrážděně. Ministerstvo hospodářství uvedlo, že krok agentury je neprofesionální a je "součástí finančních útoků proti Maďarsku". Člen vládní strany Fidesz Antal Rogán snížení ratingu neodpovídá stavu rozpočtu a nebere v úvahu ani to, že Maďarsko má na běžném účtu přebytek.

V Budapešti akcie největší maďarské banky OTP kolem 10:30 ztrácely asi 5,1 procenta na 2890 forintů, energetická skupina MOL odepisovala 3,6 procenta na 17.505 forintů. Farmaceutický koncern Richter odepsal asi 1,5 procenta na 34.000 forintů.

"Je to všechno dohromady. Evropské trhy se spirálovitě sunou dolů, Amerika je víceméně zavřená a trhy v Maďarsku jsou znevýhodněny absencí penzijních fondů. Nevidíme nic, co by teď mohlo dalšímu propadu zabránit. Teď je to černá díra," poznamenal k situaci na trhu jeden z obchodníků v Budapešti, jehož citovala agentura Reuters.

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila rating Maďarska na stupeň Ba1 z dosavadní známky Baa3. Rating tak srazila do spekulativního pásma. Výhled je negativní, což znamená, že další snížení může ještě přijít. Moody's uvedla, že důvodem ke snížení ratingu je vysoké zadlužení a nejasná fiskální konsolidace.

Rating je klíčovým vodítkem pro investory. Čím je vyšší, tím lépe je dlužník vnímám v očích věřitelů a tím vyšší je pravděpodobnost, že si bude schopen na trhu zajistit levnější půjčky. V případě státních ratingů je to klíčový parametr pro plánování rozpočtu a dluhové služby.

Ve spekulativním pásmu je úvěrový rating Maďarska poprvé po 15 letech. Tak nízký rating může pro zemi znamenat velké riziko, protože řada penzijních fondů nemůže do podřadných dluhopisů vůbec investovat. Znamená to, že po snížení ratingu jsou některé fondy a další velcí investoři nuceni uzavřít pozice a z investice se stáhnout. Tento proces s sebou tedy přinese další tlak na pokles cen.

U některých splatností se výnos dopoledne zvýšil až o 70 bazických bodů, například bond se splatností tři roky vynáší zhruba 9,1 procenta. Papír s pětiletou splatností má výnos kolem 9,3 procenta.

Jiný z obchodníků řekl, že současné úrovně jsou vhodné ke vstupu na trh. Nic ale nenakupuje, protože nikdo žádné objednávky nezadává. Částečně to ale může souviset s celkově nižší obchodní aktivitou, protože ve Spojených státech se ve čtvrtek kvůli oslavám Dne díkůvzdání neobchodovalo a dnes je tam seance zkrácena zhruba na polovinu.

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště
V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště

Navzdory nepříznivé situaci dnešní doby, otevřelo obchodní centrum Galerie Butovice několik dalších obchodů a rozšířilo svou pestrou nabídku o...

Mohlo by vás zajímat