Neděle 9. května 2021svátek má Ctibor 22 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Česku se nabízí výhodný nákup ropy k doplnění rezerv. Pro ministerstvo průmyslu to však prý není priorita

Těžba ropy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Těžba ropy. | foto: Reuters

Praha Současný propad cen ropy na světových trzích by mohl vést k dokoupení této suroviny do státních hmotných rezerv, pro stát to ale není priorita. Předseda Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr v úterý ČTK řekl, že se zdá, že takto výhodná doba k nákupu dlouho nebude. Česko má dlouhodobě méně zásob ropy a ropných produktů, než požaduje Evropská unie.

Švagr ale nechce výběrové řízení vypsat bez souhlasu vlády, pro kterou podle něj není záměr prioritní. Aktuální vyjádření ministerstva průmyslu a obchodu ČTK shání.

„Bez souhlasu vlády nemohu takhle velký tendr vypsat. Na začátku března jsem kvůli tomu poslal dotaz na ministerstvo průmyslu a obchodu. Podle ministerstva ale nemá doplnění zásob v tuto chvíli kvůli boji s pandemií koronaviru prioritu,“ uvedl Švagr. Podle informací ČTK by 80 000 tun takzvané sladké ropy mohlo aktuálně vyjít zhruba na 350 milionů korun, dříve se hovořilo až o miliardě.

Ropný trh v posledních dnech a hodinách zažívá bezprecedentní pokles cen. Cena severomořské ropy Brent se dnes poprvé za 18 let propadla pod hranici 20 dolarů za barel. Za jejím poklesem jsou i nadále především negativní dopady koronavirové krize na poptávku. Cena americké lehké ropy West Texas Intermediate (WTI) s dodáním v květnu se dnes vrátila do záporného pásma, kam se poprvé dostala v pondělí. Znamená to, že prodejce musí kupujícímu za každý odebraný barel ještě zaplatit. Citelně klesá ale i červnový kontrakt.

„Je pravdou, že světové ceny ropy a z toho odvozených ropných produktů jsou velmi nízké, což vybízí k úvahám v kontextu se státními hmotnými rezervami. Primárně však platí, že stát musí dbát o ochranu zdraví obyvatel, na kterou se nyní v kontextu s pandemií koronaviru soustřeďuje,“ řekla dnes ČTK Filipová.

Kromě toho lze podle ní očekávat, že současný a pravděpodobně i budoucí pokles dopravy, vyvolaný celkovým ekonomickým propadem v souvislosti s koronavirem, se příští rok promítne do výpočtu výše zásob v SSHR tak, že se jejich objem daleko víc přiblíží požadovaným 90 dnům. „To už ostatně potvrzuje meziroční pokles spotřeby pohonných hmot o 30 procent. Mimořádně nízkými cenami ropy se nicméně MPO bude zabývat a zváží další kroky,“ dodala mluvčí.

SSHR v minulých letech opakovaně po vládě požadovala, aby doplnění ropy nebo ropných produktů do státních zásob schválila, nikdy ale neuspěla. Například v roce 2017 správa navrhovala buď nákup 80 000 tun takzvané sladké ropy, nebo 50.000 metrů krychlových nafty a 26 000 metrů krychlových benzinu. Tehdejší premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) po zamítavém stanovisku vlády uvedl, že navýšení zásob zablokovali ministři za hnutí ANO.

O možném přikoupení ropy do nouzových zásob se jednalo už v roce 2015. Mělo jít o 100 000 tun takzvané sladké ropy, tedy nízkosirné neruské ropy, za více než miliardu korun. Bezpečnostní rada státu ale nákup nepodpořila. Nákup ropy podporoval tehdejší ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD), podle dřívějších informací s ním naopak nesouhlasil bývalý ministr financí a současný premiér Andrej Babiš (ANO). Nízkosirnou ropu SSHR v zásobách zatím nemá, v případě nutnosti by mohla být použita pro zpracování v rafinérii v Kralupech nad Vltavou.

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...

SOUTĚŽ: Na koupalište bez studu? Tento cvičební program vám zaručeně pomůže
SOUTĚŽ: Na koupalište bez studu? Tento cvičební program vám zaručeně pomůže

Toužíte po krásném tělu do plavek, ale nevíte, jak a kde s hubnutím začít? Zapojte se do soutěže s Fitshakerem o prémiové členství a cvičební diář.