Neděle 25. července 2021, svátek má Jakub
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Česku se nabízí výhodný nákup ropy k doplnění rezerv. Pro ministerstvo průmyslu to však prý není priorita

Těžba ropy. foto: Reuters

Praha - Současný propad cen ropy na světových trzích by mohl vést k dokoupení této suroviny do státních hmotných rezerv, pro stát to ale není priorita. Předseda Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr v úterý ČTK řekl, že se zdá, že takto výhodná doba k nákupu dlouho nebude. Česko má dlouhodobě méně zásob ropy a ropných produktů, než požaduje Evropská unie.
  16:17aktualizováno  18:00

Švagr ale nechce výběrové řízení vypsat bez souhlasu vlády, pro kterou podle něj není záměr prioritní. Aktuální vyjádření ministerstva průmyslu a obchodu ČTK shání.

„Bez souhlasu vlády nemohu takhle velký tendr vypsat. Na začátku března jsem kvůli tomu poslal dotaz na ministerstvo průmyslu a obchodu. Podle ministerstva ale nemá doplnění zásob v tuto chvíli kvůli boji s pandemií koronaviru prioritu,“ uvedl Švagr. Podle informací ČTK by 80 000 tun takzvané sladké ropy mohlo aktuálně vyjít zhruba na 350 milionů korun, dříve se hovořilo až o miliardě.

Ropný trh v posledních dnech a hodinách zažívá bezprecedentní pokles cen. Cena severomořské ropy Brent se dnes poprvé za 18 let propadla pod hranici 20 dolarů za barel. Za jejím poklesem jsou i nadále především negativní dopady koronavirové krize na poptávku. Cena americké lehké ropy West Texas Intermediate (WTI) s dodáním v květnu se dnes vrátila do záporného pásma, kam se poprvé dostala v pondělí. Znamená to, že prodejce musí kupujícímu za každý odebraný barel ještě zaplatit. Citelně klesá ale i červnový kontrakt.

„Je pravdou, že světové ceny ropy a z toho odvozených ropných produktů jsou velmi nízké, což vybízí k úvahám v kontextu se státními hmotnými rezervami. Primárně však platí, že stát musí dbát o ochranu zdraví obyvatel, na kterou se nyní v kontextu s pandemií koronaviru soustřeďuje,“ řekla dnes ČTK Filipová.

Kromě toho lze podle ní očekávat, že současný a pravděpodobně i budoucí pokles dopravy, vyvolaný celkovým ekonomickým propadem v souvislosti s koronavirem, se příští rok promítne do výpočtu výše zásob v SSHR tak, že se jejich objem daleko víc přiblíží požadovaným 90 dnům. „To už ostatně potvrzuje meziroční pokles spotřeby pohonných hmot o 30 procent. Mimořádně nízkými cenami ropy se nicméně MPO bude zabývat a zváží další kroky,“ dodala mluvčí.

SSHR v minulých letech opakovaně po vládě požadovala, aby doplnění ropy nebo ropných produktů do státních zásob schválila, nikdy ale neuspěla. Například v roce 2017 správa navrhovala buď nákup 80 000 tun takzvané sladké ropy, nebo 50.000 metrů krychlových nafty a 26 000 metrů krychlových benzinu. Tehdejší premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) po zamítavém stanovisku vlády uvedl, že navýšení zásob zablokovali ministři za hnutí ANO.

O možném přikoupení ropy do nouzových zásob se jednalo už v roce 2015. Mělo jít o 100 000 tun takzvané sladké ropy, tedy nízkosirné neruské ropy, za více než miliardu korun. Bezpečnostní rada státu ale nákup nepodpořila. Nákup ropy podporoval tehdejší ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD), podle dřívějších informací s ním naopak nesouhlasil bývalý ministr financí a současný premiér Andrej Babiš (ANO). Nízkosirnou ropu SSHR v zásobách zatím nemá, v případě nutnosti by mohla být použita pro zpracování v rafinérii v Kralupech nad Vltavou.

Autor:

LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?
LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Kam vyrazit tento týden? Navštivte třeba Archeopark Chotěbuz.