"V rámci hledání kompromisu jsem byl ochoten nějakým instrumentem po časově omezenou dobu tu progresi zvýšit," vysvětlil Kalousek.
V rozhovoru pro Hospodářské noviny prohlásil, že instrumentů, které k tomu lze použít, je celá řada. "Ne proto, že by zachránily veřejné rozpočty nebo že by měly ekonomickou logiku. Ale proto, že jsou období, ve kterých je dobré požádat lidi o vyšší míru solidarity," řekl deníku.
Ve středu o rozpočtu a variantách výše DPH jednala vláda, nakonec se ale strany nedohodly a kabinet zvolil původní model, kdy se DPH od roku 2013 sjednotí na 17,5 procentech a schodek rozpočtu bude příští rok 105 miliard korun.
PODMÍNKY VĚCÍ VEŘEJNÝCH |
Tento postup, dohodnutý před měsícem v koalici, si ale příliš nepřál ani sám Kalousek, který stejně jako premiér Petr Nečas (ODS) preferoval sjednocení DPH na 19 procentech, které by umožnilo smazat dluh na důchodovém účtu a zajistilo rozpočtový deficit pod 100 miliard.
Na pondělní schůzce K9 a úterní poradě ekonomických ministrů se podle ministra financí jím zmiňovaná varianta i možnosti časové omezené formy progresivního zdanění předjednávala.
VV v té době navrhovaly, aby příjmy nad 90 000 korun měsíčně byly zdaněny 30 procenty. Ve středu na koaliční schůzce na okraj jednání vlády ale podle Kalouska VV "přišly s tím, že devatenáctiprocentní DPH je pro ně nepřijatelná".
Chceme jednat, říká Bárta
Vládní návrh na vývoj podoby DPH leží nyní v Poslanecké sněmovně. Zatím se o něm nehlasovalo, to se zřejmě stane koncem prázdnin, a je tedy možné jej měnit. Novela nyní pro příští rok počítá se dvěma sazbami ve výši 14 a 20 procent, od roku 2013 s jedinou sazbou 17,5 procenta.
"Obtížně se už ale dá mluvit o nějaké kompromisní protihodnotě," upozornil Kalousek.
Předseda poslaneckého klubu VV Bárta zdůraznil, že strana vítá každý krok ke shodě a je připravena o něm jednat. "Daně musí být spravedlivé a nesmí jít na vrub střední třídy a nízkopříjmových skupin. Ti už odnesli většinu reforem," poznamenal.
VV: Víc peněz do našich resortů
Ani přijetí těchto návrhů ale nemusí znamenat automatický souhlas VV s devatenáctiprocentní DPH. Nejmenší vládní straně se nelíbí i některé další položky plánovaného rozpočtu.
"Pojďme nejdřív najít možnosti, jak škrtat v jiných resortech. Nejdříve je třeba hledat prostředky v neefektivitě státní správy, pak můžeme otevřít diskusi o vyšší DPH," řekl HN ministr dopravy Pavel Dobeš.
PO DANI VOLÁ ČSSDZavedení progresivní daně z příjmu letos kromě VV navrhla také opoziční ČSSD. Podle tehdejšího vyjádření vlády jde ale takový návrh proti programovému prohlášení kabinetu. Sociální demokraté navrhli, aby lidé s příjmy nad 100 000 korun měsíčně platili třicetiprocentní daň z příjmu. Pro ostatní by zůstala zachována současná patnáctiprocentní daň. |