18. července 2011 17:39, aktualizováno  20:59 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kalousek: Vyšší DPH sníží schodek státního rozpočtu

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) obhajoval na K9 své úsporné plány. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) obhajoval na K9 své úsporné plány. | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PRAHA Jednání zástupců stran vládní koalice o rozpočtu, případných škrtech ve výdajích státu či zvýšení daní skončilo po zhruba dvouhodinové diskuzi bez konkrétního závěru. Podle návrhu ministra financí Miroslava Kalouska by však mohl klesnout plánovaný schodek státního rozpočtu v příštím roce z nynějších 105 na 95 miliard korun.

Schodek státního rozpočtu jen 95 miliard místo nyní plánovaných 105 miliard korun v příštím roce by podle ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) znamenalo rozhodnutí sjednotit od příštího roku
DPH na 19 procent. Výhodou by podle něj také byla eliminace schodku na důchodovém účtu. Kalousek to řekl novinářům po dnešním jednání lídrů koalice ODS, TOP 09 a VV o rozpočtu. Koalice se ale na tom zatím nedohodla. Sjednocením by zdražila voda, potraviny, MHD či kultura.

Šéf sněmovního klubu ODS Zbyněk Stanjura po jednání novinářům řekl, že existují dvě varianty změn DPH. V případě, že nebude sazba navýšena na 19 procent, ale pouze sjednocena na 17,5 procenta, jak se zatím plánovalo, bude třeba razantně škrtat ve výdajích státu. Druhá varianta počítá s navýšením DPH na 19 procent, vybrané výrobky, jako například knihy, mají v tom případě zůstat v desetiprocentní sazbě.

Kalousek vládě proto ve středu předloží dvě varianty, první z nich ale počítá s dodržením nynějších koaličních dohod a je podle ministra financí "méně ambiciózní". Na zvýšení DPH na 19 procent ale zatím nekývly Věci veřejné.

Ještě budou jednat experti

Téma rozpočtu a daňových změn se má stát námětem práce speciální expertní skupiny, jak to vyplývá z předprázdninového dodatku ke koaliční smlouvě.

Koalice musí řešit další hrozící propad státních financí a dodržet plán, že bude mít Česko příští rok deficit 3,5 procenta hrubého domácího produktu. Výrazní představitelé ODS a TOP 09 proto hovoří o možnosti zvýšit daň z přidané hodnoty, nejmenší vládní strana Věci veřejné to ale odmítá.

VV se navíc nelíbí navrhovaná struktura škrtů, kterou ministr financí Miroslav Kalousek předložil ekonomickým ministrům.

K TÉMATU:

Předseda sněmovního klubu TOP 09 Petr Gazdík novinářům řekl, že ani strana ministra financí není nadšena z návrhu na zvýšení DPH, pro stát by ale podle něj bylo daleko horší, kdyby nedodržel konvergenční plán, tedy cestu k přijetí eura.

John: Vládní krize nehrozí

Předseda VV Radek John zopakoval, že navýšení DPH by dopadlo hlavně na sociálně slabší. Připomenul, že podle nejmenší vládní strany je možné například o procento navýšit firemní daně. V případě, že by VV se svými návrhy nepochodily, podle něj nicméně vládní krize nehrozí.

KALOUSKŮV CÍL: SCHODEK 105 MILIARD

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) chce vládě předložit rozpočet se schodkem 105 miliard, tedy 3,5 procenta HDP. Podle něj se toho dá dosáhnout zvýšením daní, snížením dávek či škrty v jednotlivých resortech. Použít se prý musí všechny tři cesty.

Vládní strany se dohodly na tom, že se v příštím roce zvedne nižší sazba DPH na 14 procent a v roce 2013 se sazby sjednotí na 17,5 procenta. Nyní se ministr financí a premiér zmínili o 19 procentech. Léky, knihy a tisk by měly DPH nižší.

PRŮZKUM: Dvě třetiny lidí nesouhlasí se změnou DPH

Kalousek plánuje pak i výrazné osekání peněz pro jednotlivá ministerstva. Podle dostupných informací by se to nejvíc mohlo dotknout školství a dopravy, které vedou ministři VV. Nejmenší vládní strana má k tomu zásadní výhrady. Klonila by se k progresivnímu zdanění a ke zvednutí daní firmám.

ČTK, Lidovky.cz

TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery
TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery

Knížka, deka, čaj... zní to jako klišé, ale pořád jde o jednu z nejlepších trojic, se kterými můžete strávit podzimní večer.