17. července 2011 13:44, aktualizováno  16:11 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vyšší DPH prý zhorší kvalitu potravin

Nakupování v supermarketu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nakupování v supermarketu. | foto: Stanislav Honzík Lidové noviny

PRAHA Plán vlády na zvýšení DPH na 19 procenet prý zhorší kvalitu potravin v Česku. Nízkopříjmovým domácnostem by navíc vzrostly výdaje za potraviny na zhruba 25 procent, což by Česko přiblížilo k méně vyspělým států. Tvrdí to alespoň výrobci a dovozci potravin.

"Zvýšení DPH zvýší výdaje nízkopříjmových skupin za potraviny na 25 procent, u středněpříjmových na 20 procent. To dále povede k nákupu levnějších a méně kvalitních potravin a dostaneme se tak na úroveň málo vyspělých státu," uvedl v diskuzním pořadu České televize předseda Potravinářské komory Miroslav Toman.

DALŠÍ ROZPOR V KOALICI:

Toman rovněž upozornil, že se může zvýšit objem přeshraničních nákupů potravin a dovoz nekvalitních potravin.

Ministr zemědělství Ivan Fuksa však uvedl, že dopady zvýšení DPH do ceny potravin očekává jeho úřad přibližně stejné jako při posledním zvýšení snížené sazby DPH z pěti na devět procent. Zvýšení DPH by se tak podle ministra mělo promítnout do cen potravin ne v plné výši, ale jen zhruba čtvrtinově.

Odborníci varují, že potraviny výrazně zdraží (ilustrační foto)."Nárůst bude mít dramatický dopad na prvovýrobce, tedy i na zemědělství," varoval prezident Agrární komory Jan Veleba.

Fuksa ovšem upozornil, že zvýšení DPH bude nezbytné v případě, že vláda nepřistoupí k razantním úsporám v činnosti jednotlivých ministerstev.

"Pokud nebude vůle k úsporám, tak dojde ke zvyšování daní nebo snižování sociálních dávek. Ta diskuse je ale na začátku a situace nebude podle mého názoru tak dramatická," uvedl.

Výjimka pro léky, knihy a tiskoviny

Premiér Petr Nečas (ODS) v rozhovoru pro sobotní MF Dnes připustil možnost zvýšení DPH na 19 procent. Sníženou sazbu by pak měly mít léky, knihy a tiskoviny. Návrh podle MfD prosazuje spolu s ministrem financí Miroslavem Kalouskem (TOP 09). Proti se staví Věci veřejné.

VV PROTI ZVÝŠENÍ DPH:

Ministerstvo financí chce v příštím roce snížit schodek rozpočtu o 30 miliard na plánovaný deficit 3,5 procenta HDP. Návrh státního rozpočtu předloží vládě příští týden. Předsednictvo vládních VV se ale v pátek dohodlo, že se strana na pondělním jednání koaličních lídrů postaví proti návrhu. Pokud chce kabinet zvyšovat daně, chtějí VV vrátit do hry zavedení progresivního zdanění fyzických osob a zvýšení daní pro firmy. ODS a TOP 09 to ale zásadně odmítají.

Původní plány vlády přitom ohledně DPH počítaly se zvýšením spodní sazby DPH od roku 2012 z deseti na 14 procent a v roce 2013 se sjednocením obou sazeb na 17,5 procenta. Nyní jsou sazby 10 a 20 procent.

ČTK, Lidovky.cz

Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?
Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?

Někteří je vnímají jako výstřelek pro alternativně založené maminky. Fyzioterapeuti zase prohlašují, že nic lepšího pro nohy neexistuje. My jsme se je rozhodli otestovat na dvou kolegyních z kanceláře a zjistit, kde je pravda.