Čtvrtek 2. prosince 2021, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kalousek vyplatí porodné jen za první dítě, fondy na bydlení zruší úplně

Ekonomika

  13:30
PRAHA - Podle kandidáta na ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) by omezení výplaty porodného pouze na první dítě a další škrty v sociálních dávkách mohly státu v příštím roce ušetřit až 11 miliard korun. Kalousek bude také usilovat o zrušení Státního fondu rozvoje bydlení (SFRB) a Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI).

Miroslav Kalousek - rozhovor foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

Řekl to dnes v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Systémové změny v sociálních dávkách a nemocenské, které by měly platit až v následujících letech, by pak mohly ušetřit až dvakrát víc peněz. "Podobnými parametrickými změnami, protože to není systémová změna, uspoříme pro rok 2011 na sociálních dávkách zhruba 11 miliard korun," prohlásil.

Porodné by se podle dohody stran možné budoucí vládní koalice vztahovalo nově pouze na první dítě, a to jen pro rodiče s příjmy do 2,4násobku životního minima. "Já přiznávám, že jsem chtěl tuto dávku, jednorázovou, úplně odstranit ze systému," připustil Kalousek. "Narodí-li se dnes nejbohatšímu Čechovi dítě, má nárok na sociální dávku, což je úplně absurdní," dodal. Po dohodnuté úpravě už budou peníze podle něho směřovat pouze potřebným.

Zachování porodného prosadily ze tří vyjednávajících stran Věci veřejné, které současně navrhují vyplácet část dávek v poukázkách, aby se zabránilo jejich zneužívání.

Nikomu se nesmí vyplatit nepracovat
Pro rok 2012 už ale musí platit zásadní reforma, na které vláda začne okamžitě pracovat, řekl Kalousek. U ní musí být jasné, že se nikomu nevyplatí nepracovat a pouze pobírat dávky, zdůraznil. "Jsem přesvědčen, že systémové změny v reformě sociálních dávek a nemocenské, protože to je k tomu potřeba přidat, přinesou úspory ještě dvojnásobně větší, už bez plošného škrtání," dodal Kalousek.

Nastupující koaliční vláda chce snížit rozpočtový deficit do roku 2012 pod tři procenta hrubého domácího produktu a do roku 2016 dovést veřejné finance k vyrovnanosti.

Fondy jsou vředy na hospodaření státu.
Dalším krokem k vyrovnanému rozpočtu by mělo být zrušení Státního fondu rozvoje bydlení a Státního fondu dopravní infrastruktury. Založení těchto fondů označil Kalousek za "opravdový zločin".

"Není taky náhodou, že oba dva tyto vředy na těle veřejných rozpočtů porodila opoziční smlouva a toleranční patent, což byl dodatek opoziční smlouvy," uvedl Kalousek. Dodal, že v roce 2000 proti založení SFRB a SFDI hlasy ČSSD a ODS ve sněmovně jako poslanec protestoval.

Podle Kalouska obecně platí, že mimorozpočtové fondy jsou cestou k finanční nezodpovědnosti, je však třeba je posuzovat individuálně. Například Státní fond na podporu kinematografie může být zachován, má vlastní příjmy ze vstupného do kina a stát do něj také vrací příjmy z majetkových účastí na filmových projektech, uvedl. "Navíc vzhledem k objemu toho fondu to není nic, co by ministrovi financí vadilo," doplnil Kalousek.

Proti existenci zvláštních státních fondů je podle náměstka ministra financí pro rozpočet Bohdana Hejduka i ministerstvo financí. "My to považujeme za nesystémový přístup, kdy ze státního rozpočtu se vylučují určité prostředky," řekl v České televizi. Pokud by nějaký zvláštní fond měl existovat, tak by musel mít své vlastní přesně vymezené příjmy a neměl by dostávat dotace ze státního rozpočtu, doplnil.

V roce 2011 se pozastaví výstavba silnic a dálnic
Z peněz SFDI stát financuje výstavbu pozemních komunikací. Příští rok by celkový rozpočet fondu měl činit 60 miliard korun, letošní rozpočet fondu počítá s výdaji, které se blíží sto miliardám korun. Odcházející ministr dopravy Gustav Slamečka nedávno uvedl, že kvůli poklesu prostředků ve fondu se v roce 2011 zastaví výstavba silnic a dálnic, fond navíc nebude mít na proplacení letošních faktur.

SFRB mimo jiné dotuje rekonstrukce panelových domů. Dříve byly jeho příjmem příležitostné převody peněz z bývalého Fondu národního majetku, od roku 2011 by měl fond dostávat prostředky ze státního rozpočtu podle schváleného objemu nevratných dotací. Pro letošní rok schválili poslanci rozpočet fondu s výdaji 3,5 miliardy korun.

Autoři: ,

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat