Pátek 23. dubna 2021svátek má Vojtěch 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Kam až poroste cena benzinu? Za současné zdražení může Čína i mráz v Texasu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: ČTK

Praha Cena ropy a pohonných hmot vytrvale roste, důvodem je zejména nárůst spotřeby v Asii. Diesel je oproti Naturalu stále výhodnější.

Zhruba o dvacetník na litr se zvýšila za uplynulý týden cena pohonných hmot, benzin v průměru za celé Česko překročil hranici 29 korun za litr, nafta je o více než korunu levnější. A podobným tempem budou pumpaři zdražovat i nadále.

Zdražení má na svědomí výrazný růst světové ceny ropy. A hlavní příčinou ropného vzestupu tentokrát není krize těžařů ani teroristický útok na arabská ropná pole nebo rafinerie, ale rostoucí odbyt v Asii a především rekordní spotřeba ropy v Číně.

Čerpací stanice - ilustrační foto.

Čínské rafinerie jedou na plný výkon a tamní poptávka po surovině šplhá k rekordům. „Zásoby ropy poklesly v Číně na nejnižší úroveň od února 2020. Za celý rok 2020 se produkce ropných produktů zvedla v Číně o 3,2 procenta na nový rekord 13,5 milionu barelů ropy denně,“ popisuje situaci ekonom společnosti Finlord Boris Tomčiak, který dlouhodobě sleduje ceny komodit ve světě.

Čína jakožto největší světový odběratel ropy má sice podstatný vliv na růst její ceny, ovšem není jediným tahounem spotřeby v Asii. Například Indie, třetí největší importér ropy na světě, dovezla v prosinci nejvíc ropy za poslední tři roky.

Litr benzinu za 30 korun

A jsou tu i další, byť méně významné vlivy. V americkém Texasu se jen pomalu obnovuje produkce po nejsilnějších mrazech za poslední tři dekády. Krátkodobě byla těžba v USA nižší až o dva miliony barelů ropy denně, což odpovídá více než dvěma procentům globální spotřeby ropy.

To vše jen během února vytáhlo cenu ropy Brent vzhůru o deset dolarů na nynějších 67 dolarů za barel. U českých benzinek za tu dobu podražil benzin o 70 haléřů (od počátku roku o více než korunu) a nafta o padesátník. Přestože dražší ropa ovlivňuje obě paliva zhruba stejně, v Česku zdražuje benzin rychleji než nafta, u níž stát od ledna snížil o korunu spotřební daň, a současný rozdíl cen se bude ve prospěch dieselu dál zvyšovat. Důvodem je končící zima a klesající odbyt topných olejů, vyráběných na bázi nafty.

Analytici soudí, že letos ropa zdraží ještě víc, ale zhruba jen k 70 dolarům za barel. V Česku lze očekávat, že cena benzinu v průměru za celou republiku by v takovém případě o něco převýšila hranici 30 korun.

Takovou a místy i vyšší částku si už dnes některé čerpací stanice účtují. Zejména na dálnicích, kde v některých případech cena převyšuje 31 korun za litr benzinu i nafty. Naopak nejlevnější pumpy nabízejí litr Naturalu 95 za 28,5 koruny a nafta, například u sítě Tank Ono, je i o dvě koruny levnější.

Koronavirus si ještě nevšiml, že s ním bojujeme, říká neurochirurg Beneš

Vladimír Beneš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vybili jsme mnoho živočišných druhů, tak se nemůžeme divit, že jiný druh zaútočí na nás. Má na to právo, říká...

Test nanorespirátorů a nanoroušek: Polovina chrání jen naoko

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Spoléháme se, že díky rouškám a respirátorům budeme patřit k těm šťastným, kterým se podaří uchránit před covidovou...

Mlynáři byli sexuální predátoři raného novověku, vypráví historik Čechura

Jaroslav Čechura je přední znalec mikrohistorie, jež se zabývá životy a vztahy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak krutí byli soudci, drábové a panstvo? Co si sedlák mohl dovolit, a za co dostal oprátku? Proč bylo právo v praxi...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!