Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Pumpaři zažívají hodně černé časy. Nekončící fronty u nejlacinější sítě skoro vymizely, někde zastupují obchody

Čerpací stanice - ilustrační foto. foto: ČTK

Praha - Tak velký pokles tankujících řidičů čerpací stanice společnosti Tank Ono snad ještě nezažily. Kdysi obvyklé dlouhé fronty u nejlacinější sítě u nás se leckde zkrátily na minimum. Odbyt 44 stanic Ono klesl v posledních dnech na polovinu oproti předcovidovému období. A další pumpy po celém Česku na tom nejsou o mnoho lépe.
  11:24

Zpřísněná opatření vlády proti šíření koronaviru, včetně uzavření hranic okresů pro pohyb obyvatel, a také přibývající zprávy o kritické situaci a nárůstu počtu nakažených vedou stále víc řidičů k tomu, že nechávají svá auta doma.

Ropa zdražuje

K padající spotřebě se navíc přidává další faktor – ropa a s ní i pohonné hmoty pro řidiče viditelně zdražují. Benzin za posledních sedm dní skoro o padesátník, nafta o 40 haléřů. Natural 95 tak nyní tankujeme v průměru za 29,6 koruny, diesel za 28,3 koruny. A růst cen bude pokračovat.

Infografika ceny pohonných hmot.

Pumpaři však kvůli silné konkurenci a vylidněným pumpám své vyšší nákupní ceny v plné míře nemohou promítnout do cen finálních, a tedy se jim snižuje nejen odbyt, ale i marže z každého prodaného litru.

„V porovnání s únorem 2020 je nyní půlka prodejů pryč. To platí pro benzin, ale ani v případě nafty k tomu polovičnímu propadu daleko nebude. Lidé jsou vystrašení. U nás je teď situace horší než loni na jaře,“ vyjádřil se v pátek pro Lidovky.cz spolumajitel sítě benzinek Tank Ono Jiří Ondra.

Na počátku první vlny pandemie byla situace s úbytkem tankování podobná, ale tehdy naopak ropa a velkoobchodní ceny klesaly, a pumpaři si tak mohli alespoň zčásti propad spotřeby nahradit vyšší marží. Tuhle výhodu nyní nemají.

Za celý loňský rok podle nejnovějších dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) meziročně klesla spotřeba benzinu o 11 procent na 1,91 miliardy litrů, nafty (vlivem tankování kamionů) „jen“ o čtyři procenta na 5,7 miliardy litrů.

Ovšem například za samotný loňský duben činil propad prodeje benzinu za celé Česko závratných 33 procent. Zbytek roku, ani plusové tři letní měsíce, to nedokázal nahradit.

„I když došlo od poloviny loňského ledna k výraznému snížení cen pohonných hmot v rozsahu čtyř až šesti korun za litr, byl tento cenový pozitivní faktor zcela eliminován jiným závažným faktorem, a to nouzovým stavem, a v jeho důsledcích poklesem výkonnosti ekonomiky,“ komentuje loňská čísla expert České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu (ČAPPO) Václav Loula.

A letošek, jak se zatím ukazuje, zřejmě nebude o nic lepší. „Bohužel vzhledem k současné epidemické situaci, nouzovému stavu a omezení mobility očekávám, že v prodejích autobenzinů v období letošního ledna a února proti srovnatelným měsícům necovidového období roku 2019 bude pokles o 15 až 20 procent. U nafty o deset až dvanáct procent,“ dodává Loula.

Březen bude podle všeho podobný tomu loňskému. Prodeje benzinu klesnou za celé Česko až o 30 procent. Problém mají všichni pumpaři.

„Omezení pohybu, hrozba ohrožení nákazou, plné nemocnice, výzvy: zůstaňte doma. To vše ovlivňuje řidiče. A v důsledku toho i byznys čerpacích stanic, včetně těch nejmenších prodejců,“ potvrzuje Ivan Indráček, šéf Společenství čerpacích stanic, které sdružuje malé nezávislé prodejce a distributory.

Na pumpu místo do obchodu

„Od začátku března jsme po zpřísnění protiepidemických opatření zaznamenali úbytek řidičů oproti lednu a únoru. O nižší mobilitě obyvatel svědčí rovněž pokles objemu prodeje paliv,“ reaguje Michal Procházka, mluvčí Unipetrolu, pod nějž spadá nejpočetnější česká síť Benzina.

V minulých dnech oproti loňskému začátku března vykázala Benzina o deset procent nižší prodeje.

„Naopak téměř pětinový nárůst prodeje aktuálně zaznamenáváme v nepalivovém segmentu. Stejně jako v loňském roce se tak potvrzuje, že naše čerpací stanice Benzina Orlen se širokým sortimentem doplňkového prodeje fungují jako alternativní místa pro nákup zboží,“ říká mluvčí Unipetrolu.

Autor:

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Vyhrajte luxusní diář a ještě mnohem více od Gnotes
Vyhrajte luxusní diář a ještě mnohem více od Gnotes

Pro 3 šťastlivce tu máme krásnou plánovací sadu, se kterou už rozhodně na nic nezapomenete. Naplánujte si vlastní program do nejmenšího detailu....

Mohlo by vás zajímat