Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Karlovarská dálnice má být podle Ťoka dostavěna do deseti let. To je pro region ale příliš dlouho

Ekonomika

  18:58
PRAHA - Dálnice D6 z Prahy do Karlových Varů má být hotova podle ministra dopravy Dana Ťoka (za ANO) do roku 2028. Podle zástupce karlovarské hejtmanky Martina Hurajčíka je deset let pro region příliš dlouhá doba. Uvedli to dnes v Senátu při projednávání petice za urychlenou dostavbu karlovarské dálnice. Senát označil petici za důvodnou.

Rakušané dnes otevřeli 25 km dálnice z Vídně na Brno. foto: ČTK

Senátoři doporučili vládě, aby při přípravě zákonů zohlednila připomínky, návrhy a požadavky vycházející z praxe, jejichž cílem by bylo urychlit přípravu a realizaci liniových staveb. Požádali také ministerstvo pro místní rozvoj, aby zařadilo území ovlivněné připravovanou výstavbou dálnice D6 do prioritních rozvojových os územního rozvoje v rámci dokumentu Politika územního rozvoje ČR. Ministerstvu dopravy doporučili jednat s Bavorskem o napojení dálnice D6 na síť německých dálnic. 

Ťok uvedl, že na Rakovnicku už loni začala stavba úseků mezi Novým Strašecím a Řevničovem a obchvatu Řevničova. Oba úseky by měly být hotové do srpna 2020, zhruba deset kilometrů má stát asi 1,8 miliardy korun. Letos se má podle Ťoka začít také s obchvatem Lubence.

Dálnice má už teď zpoždění tři roky

Plánovaná délka dostavby dálnice vadila i předsedkyni senátorského klubu ANO Zdeňce Hamousové. Podle ní měla být dálnice původně hotova už v roce 2015.

Hurajčík uvedl, že stavěné obchvaty problémy Karlovarského kraje nevyřeší. Kompletní dostavba D6 z Prahy do Karlových Varů a Chebu je zásadní nejen pro Rakovnicko, ale i pro Karlovarský kraj, který kvůli nevyhovujícímu dopravnímu spojení hospodářsky zaostává. D6 má nyní 90 kilometrů, má jich mít 175.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...