Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kde se v Česku nejlépe podniká? Podívejte se na žebříček

Ekonomika

  16:23
PRAHA - Nejlepším městem pro podnikání je letos Přelouč. Druhé místo patří Humpolci a třetí skončila Dobruška. Vyplývá to z výsledků pátého ročníku soutěže Město pro byznys, které se zúčastnilo 205 měst. Loni zvítězila Nová Paka před Humpolcem a Novým Městem nad Metují.

Budova Občanské záložny v Přelouči foto: Miaow Miaow

Obce se v soutěži Město pro byznys hodnotí na základě 50 kritérií rozdělených do dvou oblastí – podnikatelské prostředí a přístup veřejné správy. Každá z nich se na celkovém pořadí podílí 50 procenty.

Z letošního průzkumu, který každoročně připravuje týdeník Ekonom, vyplynulo, že mezi podnikateli klesá od roku 2010 spokojenost s tlakem konkurence i s vhodností lokality k podnikání.

Desítka nejlepších měst pro podnikání
POŘADÍMĚSTOKRAJ
1.PřeloučPardubický
2.HumpolecVysočina
3.DobruškaKrálovéhradecký
4.PacovVysočina
5.LovosiceÚstecký
6.OdryMoravskoslezský
7.Jablonec n. NisouLiberecký
8.BenešovStředočeský
9.PoličkaPardubický
10.SokolovKarlovarský

"V porovnání se stavem před dvěma lety je o 20 procentních bodů méně podnikatelů spokojených s lokalitou. I přesto se podíl podnikatelů stále zvyšuje. Zajímavé také je, že mezi nimi roste podíl cizinců," uvedl Michal Kaderka, analytik společnosti Datank, která průzkum provádí.

Hlavními důvody vítězství Přelouče jsou dostupnost pracovní síly, pozemků a prostor pro podnikání a vzdálenost k dálnici. Přelouč se sice vyznačuje nízkým podílem velkých zaměstnavatelů, pro rozvoj města je však spíše důležitější blízkost ke krajskému městu.

ČTĚTE TAKÉ:

"V Přelouči je základem podnikatelského potenciálu dobrá ekonomická kondice radnice. To nás nutí být co nejefektivnější a účelně vynakládat naše prostředky. Například u veřejných zakázek máme co nejtransparentnější pravidla," uvedla starostka Přelouče Irena Burešová.

Spokojení podnikatelé na Rychnovsku

Druhý Humpolec potvrdil svou pozici z loňského ročníku. Jako město s nejlepšími podmínkami pro podnikání byl vyhodnocen v roce 2008 a 2009. Jeho specifikem je umístění ve středu dálnice D1 mezi Prahou a Brnem.

Třetí Dobruška na Rychnovsku je jedním z nejmenších hodnocených měst, přesto se může pochlubit zajímavými zaměstnavateli. Vysoké hodnocení v oblasti podnikatelského prostředí městu přinesla právě spokojenost místních podnikatelů.

V testu elektronické komunikace dosáhla místní radnice jednoho z nejlepších výsledků a získala nadprůměrný počet bodů za otevřenost úřadu.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!