Singer po jmenování uvedl, že mandát guvernéra přijímá v době, kdy ještě neutichly otřesy finančních trhů a chystají se dramatické a Česku ne vždy prospěšné změny finančního systému ve světě i Evropě.
"Já jsem odhodlán ze všech sil usilovat o to, aby i během mého působení na pozici guvernéra byla ČNB schopna naplňovat roli garanta pevnosti českého finančního systému a především stability hodnoty úspor českých občanů," řekl.
Klaus po jmenování před novináři uvedl, že nový šéf centrální banky může vykonávat svou funkci smysluplně jen v případě, že bude nadále platit česká koruna. V souvislosti s tím proto prý doufá, že si centrální banka nebude "pod sebou podřezávat větev".
Nový guvernér reagoval tím, že nyní možnost zavedení eura v ČR nevidí. "Situace v ČR není taková, aby se o tom dalo přemýšlet. Rozpočtová situace to neumožňuje," řekl Singer.
Klausův muž
Odborníci považují Singera za jednoho z "klausových mužů". Jejich názory jsou na velké množství problémů velmi podobné. V otázce přijetí eura pak Singer stejně jako Klaus dlouhodobě vybízí k opatrnosti.
Čtěte více: |
Letos v lednu například prohlásil, že veškeré debaty o vstupu ČR do eurozóny jsou zbytečné, protože fiskální politika něco takového kvůli neochotě politiků k ekonomickým reformám zatím neumožňuje. Přesto se nedá očekávat, že by se politika ČNB po příchodu Singera do jejího čela nějak podstatně změnila.
Udrží vysoké renomé?Česká bankovní asociace (ČBA) považuje jmenování Singera za příslib pokračování ČNB v její účinné a efektivní měnové politice i dozoru nad finančním trhem. |
"Singer je z této dvojice obecně pokládán za větší holubici (preferující nižší sazby), i když toto je možná trochu zkreslené - osobně bych jej zařadil spíše k někomu, kdo relativně často umí změnit svůj názor na nastavení sazeb, a tudíž umí trhy svým vyjádřením překvapit," míní Lobotka. Celkové směřování bankovní rady se podle něj moc nemění a zůstává "euro-pesimistickou".
Třetí guvernér
V čele České národní banky bude Singer v pořadí třetím guvernérem. Od roku 1993 byl guvernérem Josef Tošovský, po něm instituci vedl Tůma. V období od 17. prosince 1997 do 21. července 1998, kdy Tošovský stál v čele úřednické vlády, byl pověřen vedením ČNB Pavel Kysilka.
Miroslav Singer na fotografii z ledna 2010.
Členem bankovní rady ČNB a viceguvernérem centrální banky je Singer od února 2005, předtím mimo jiné působil jako ředitel skupiny služeb podnikům společnosti PricewaterhouseCoopers ČR.
Tůmův překvapivý odchod
Tůma v polovině dubna oznámil, že se k letošnímu 30. červnu vzdává svého mandátu. Důvodem rezignace byla podle Tůmy mimo jiné snaha zamezit spekulacím se jmenováním nového guvernéra, které by mohly negativně ovlivnit bankovní radu ČNB. "Věřím tomu, že to může prospět plynulému předání vesla," prohlásil Tůma v dubnu.
Čtěte více: |
Tůma měl původně ve funkci skončit po uplynutí jeho druhého šestiletého mandátu 12. února 2011. V té době skončí mandát většiny členů bankovní rady.
O tom, kdo Tůmu ve funkci nahradí, se spekulovalo. Vedle favorizovaného Singera padaly také jména dalšího viceguvernéra Mojmíra Hampla nebo Jiřího Weigla, vedoucího Kanceláře prezidenta republiky.
Tůma byl guvernérem od prosince 2000. V únoru 2005 byl prezidentem republiky potvrzen ve funkci guvernéra na další šestileté funkční období.
Kdo je Miroslav Singer?Miroslav Singer bude v pořadí třetím guvernérem ČNB |