Pondělí 17. ledna 2022, svátek má Drahoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Komunikační megatendr už úřady úspěšně sabotují

Ekonomika

  20:16
PRAHA - Plán centralizovaného nákupu telekomunikačních služeb pro české úřady se začíná drolit. Některým státním organizacím už došla trpělivost s postupem ministerstva vnitra, které zakázku chystá. Služby si chtějí nakoupit sami. Jako první podepsal smlouvu s dodavatelem Český statistický úřad.
Telefon (ilustrační foto)

Telefon (ilustrační foto) foto: Shutterstock

O vlastním tendru na telekomunikační služby uvažuje Česká správa sociálního zabezpečení nebo Generální ředitelství cel. Už v červenci vypsal soutěž na mobilní telekomunikační služby Úřad pro ochranu osobních údajů.

Z nových soutěží vyjdou pro úřady lepší ceny. Vnitru totiž současní poskytovatelé účtují za internetové připojení a volání o desítky milionů vyšší ceny, než jaké nabízí úřadům, které z projektu ministerstva vystoupí.

kom

Právě to udělal kvůli netransparentnímu a pozdnímu zadávání veřejných zakázek Český statistický úřad (ČSÚ). Ministerstvo vnitra totiž několikrát zpozdilo tendr na telekomunikační služby a úřadům tak hrozilo, že se ocitnou bez internetového připojení a telefonů.

ČSÚ tak opustil ministerský projekt a rozhodl se zajistit si internet a volání pro své lidi sám. Na tomto kroku ušetřil zhruba 17 milionů korun za čtyři roky.

Slevu dali i stávající dodavatelé

Počátkem června úřad vypsal svůj vlastní, na ministerstvu nezávislý tendr na zajištění datových služeb. Do něj se přihlásili nejen noví zájemci, kteří kvůli netransparentnosti zakázky dosud centrálně úřadům datové a hlasové služby nabízet nemohli, ale i zájemci, kteří státním institucím služby už dodávají.

„Do zakázky se celkem přihlásilo pět uchazečů, hodnoceny byly čtyři nabídky, neboť jedna nabídka byla vyloučena pro rozpor ze zadávací dokumentací,“ říká mluvčí ČSÚ Bohumila Beranová. Podle informací LN se ze stávajících poskytovatelů tendru zúčastnil největší tuzemský operátor Telefónica a GTS Czech.

ČTĚTE TAKÉ:

Z nových zájemců chtěly internetové připojení a volání zajistit České Radiokomunikace, UPC a Dial Telecom. Dial Telecom, České Radikomunikace i UPC přitom dokázaly nabídnout o desítky procent nižší ceny, než za jaké poskytují internet a hlasové služby stávající dodavatelé. 

Zajímavé ale je, že o zhruba 17 milionů nižší cenu, než za kterou své služby dosud dodává ostatním českým úřadům, dokázal nabídnout i vítěz tendru, skupina GTS Czech. „Vysoutěžená cena GTS Czech je 5 889 600 Kč s DPH za požadované datové služby na čtyři roky,“ říká Beranová a potvrzuje, že nová cena je zhruba čtvrtinová v porovnání s původní.

Stát platí zbytečne moc

To, že ceny, které stát, tedy ministerstvo vnitra, v současnosti za služby platí, jsou příliš vysoké, potvrzují i odborníci. Resort podle nich platí za internet a telefonování podle čtyři roky starých cen, které od té doby výrazně klesly.

„Příklad Českého statistického úřadu ukázal, že vytvořit si vlastní tendr mimo projekt ministerstva vnitra může přinést značné snížení cen, které jsou několikanásobně vyšší, než je tržní realita,“ potvrzuje předseda představenstva společnosti Dial Telecom Tomáš Strašák a souhlasí s ním i samotné úřady.

Ministerstvo vnitra však trvá na tom, že samostatné tendry jednotlivých úřadů úspory nepřinesou. „V případě centralizovaného nákupu je možné využít objemových slev a lepší vyjednávací pozice z hlediska veřejné správy,“ říká Jiří Korbel z tiskového oddělení ministerstva.

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat