Pondělí 17. ledna 2022, svátek má Drahoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Konec absurdním poplatkům? Některé bankovní přirážky se stávají minulostí

Ekonomika

  6:36
PRAHA - Poplatek za příchozí platbu, za vklad na vlastní účet na přepážce či nutnost platit za to, když banka pošle klientovi výpis elektronickou cestou. Takzvané absurdní poplatky se pomalu stávají minulostí. Výjimkou je platba za zjištění zůstatku na účtu z „cizího bankomatu“.

ilustrační foto foto: Shutterstock

Tuzemští hráči na bankovním trhu přestávají v rámci konkurenčního boje a tlaku veřejného mínění klientům účtovat poplatky za dříve zpoplatněné bankovní operace. Vyplývá to z průzkum serveru Bankovnípoplatky.com, který už 12 let anketu o absurdní poplatek vyhlašuje. O tom, že se situace zlepšila, svědčí i fakt, že anketa bude letos počátkem března vyhlášena naposledy.

V průběhu let prakticky vymizel například poplatek za příchozí platbu, poplatek za vklad na vlastní účet na přepážce či nutnost platit za to, když banka pošle klientovi výpis elektronickou cestou.

Letos naposledy

„Z devíti v minulosti vyhlášených ‚absurdních poplatků‘, které se týkaly běžných účtů, se dnes častěji objevují již jen dva,“ říká tuzemský bojovník proti poplatkům a provozovatel serveru Patrik Nacher.

ČSSD chce speciálně zdanit banky. Do voleb půjde s návrhem zvláštní daně

„Dodnes se účtuje poplatek za výběr na přepážce z vlastního účtu. Tuto službu by ale měl už dnes málokdo poptávat, protože si může prakticky vždy vybrat z bankomatu. Pak je tu poplatek za zjištění zůstatku na účtu přes bankomat. Ten jako jediný považuji za zároveň absurdní, dodnes aktuální a nepochopitelný,“ říká Nacher. Tento poplatek si banky účtují v případě cizího bankomatu.

Paradoxní je, že od něj banky nejenom neustupují, ale naopak ho některé ústavy nově zavádí. Například od dubna si jej bude nově účtovat ve výši devíti korun jinak bezpoplatková Equa bank.

Aktivní klient je na tom lépe

„Většina klientů tento způsob zjišťování zůstatku již nevyužívá. Zůstatek na účtu vidí ve svém internetovém nebo mobilním bankovnictví, případně se zdarma nechávají o zůstatku informovat e-mailem. Přesto jsou klienti, kteří takto zjišťují zůstatek i několikrát denně. Banka si účtuje poplatek za každý takový dotaz,“ vysvětluje mluvčí banky Markéta Dvořáčková s dovětkem, že takto ušetřené peníze na nákladech chce banka raději věnovat na rozvoj stávajících služeb.

Kristýna Havligerová z České spořitelny pak vysvětluje účtování 20korunového poplatku za zjištění stavu účtu tím, že zůstatek u cizí banky je zprostředkován přes karetní asociace a za takové transakce se asociacím platí. To potvrzuje i Pavel Vlček z internetové banky mBank.

Podle informací LN platí banky asociacím poplatek v řádu několika málo korun. „Je to podobný způsob jako u výběru z cizího bankomatu. Za ten klient rovněž platí, zatímco z našich ATM nemusí,“ dodává Havligerová.

S takovou argumentací nicméně zcela nesouhlasí Patrik Nacher. „Vybrat peníze z cizího bankomatu dnes také není za splnění určitých podmínek problém. Může tak dojít k paradoxní situaci, kdy si člověk vybere z cizího bankomatu zadarmo peníze, což je práce s hotovostí, a když se pak podívá na zůstatek, tak mu za to banka peníze strhne. To je absurdní,“ dodává.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Podnikání na rodičovské: Co všechno musíte splňovat?
Podnikání na rodičovské: Co všechno musíte splňovat?

Stále více maminek touží po možnosti pracovat i s malými dětmi. Jak je to s mateřskou, rodičovskou a na co mají maminky podnikatelky nárok? Na to...

Mohlo by vás zajímat