8. července 2015 11:50 Lidovky.cz > Byznys > Auto - Aktuality

Král hazardu a také senátor Valenta: Česko poženeme k soudu

Ivo Valenta | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ivo Valenta | foto: Richard Cortés, Česká pozice

PRAHA Skřípnete nás příliš a my vás zažalujeme. Takovou strategii vůči připravované regulaci hazardu zaujal loterijní byznys. Av ruce má k tomu trumf – čerstvé rozhodnutí lucemburského Soudu Evropské unie. Ten za příliš tvrdý postup proti podnikání s hráčskou vášní klepl přes prsty Maďarsko.

Jak Valenta změnil názor:

6.8.2014: „Nekandiduji, abych změnil legislativu v oblasti loterií. K tomu se nepotřebuji stát senátorem.“

8.7.2015: „Netajím se tím, že jsme připraveni podávat žaloby. A argumentuji tím i při jednání s ostatními politiky.“

Balík zákonů z pera ministerstva financí, který má státní kase přinést miliardy navíc, zatím neprošel ani vládou. Právníci předních loterijních firem ale už analyzují, jak jeho ustanovení napadnout u soudu, pokud i po předešlém zmírnění v připomínkovém řízení zůstane vůči byznysu moc tvrdý. Nejpalčivější je výše daní, která má být odstupňována a pro nejtvrdší hazard – tedy herní terminály – má být 35 procent.

Musí být čas se přizpůsobit

„Netajím se tím, že jsme připraveni podávat žaloby. A argumentuji tím i při jednání s ostatními politiky, protože nebudeme sami,“ uvedl pro LN senátor a šéf českého loterijního gigantu Synot Ivo Valenta. Na případné žaloby se pak chystají i další členové sdružení Spelos, které sdružuje 13 firem s více než 50procentním podílem na loterijním trhu.

Adam  Junek

Autor

Adam Junekadam.junek@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!