Pátek 1. března 2024, svátek má Bedřich
130 let

Lidovky.cz

Čubova kampaň do Senátu: pomáhala mu firma, kterou spoluvlastní Valenta

Česko

  5:00
PRAHA - Tvrdí, že je to náhoda. Firma, kterou spoluvlastní skupina Synot senátora Ivo Valenty (SsČR), pomáhala s kampaní jiného senátora - Františka Čuby (SPO). V čele dozorčí rady startupové společnosti Blue88 navíc sedí Valentův synovec. Hazardní magnát ale tvrdí, že o propojení na Čubovu senátní kampaň nevěděl.

Někdejší šéf Agrokombinátu Slušovice František Čuba a majitel hazardního holdingu Synot Ivo Valenta v době zvolení do senátu (2014). foto: Luděk Ovesný, MAFRA

Jeho senátní kampaň přehlédl ve Zlínském kraji málokdo. Stal se sice ve výsledku nejstarším členem horní komory, Čubovy billboardy ale měly moderní nádech. Silně z nich byla cítit barevná inspirace prezidentskou kampaní Baracka Obamy pod heslem Yes we can (viz snímky níže).

„Nebylo to tak, že by naše firma měla celou kampaň na starost. Přispěla svým dílem, ale nikterak úplně význačným,“ popsal podíl společnosti Blue88 na Čubově kampani její zakladatel a spolumajitel Jiří Švirák v rozhovoru pro server Lidovky.cz. 

Do této zejména vývojářské firmy vstoupila skupina Synot před třemi roky. „Není to tajná věc. Ve zlínském kraji jsou desítky firem, které pan Valenta skoupil nebo v nich má nějaký podíl,“ uvedl Švirák. Blue88 se podle něj zaměřuje na internetové projekty a s politickými kampaněmi normálně nepomáhá. Čuba byl výjimka.

PSALI JSME:

Jeho týmu prý radili například s tím, jak na facebookovou kampaň. Čubovu stránku aktuálně sleduje přes 2300 uživatelů a naposled na ní přibyl snímek z prvního zasedání Senátu v novém složení. Naopak internetová stránka Voltecubu.cz se zastavila s volbami, na zhlédnutí dokumentu Slušovický zázrak ale láká dál.

Čistě náhoda

Švirák připustil, že může působit zvláštně, když Čubovi pomáhá firma spojená s rodinou Valentových. Je ale čistě náhoda, že v čele dozorčí rady sedí senátorův synovec, tvrdí. I Miroslav Valenta odmítl, že by měl na spolupráci firmy Blue88 s Čubou podíl.

„Společnost řídí management, který je zodpovědný za všechny obchodní aktivity, do nichž skupina Synot nijak nevstupuje. Jedná se o úspěšnou a progresivní společnost v oblasti IT a fakt, že získala zakázku na senátní kampaň, je jen důkazem kvality jejích služeb,“ vzkázala za něj mluvčí Synotu Magda Pekařová.

Stejně tak jeho strýc, senátor Ivo Valenta, uvedl, že o spolupráci jedné z firem skupiny Synot s Čubou nevěděl. Pro server Lidovky.cz také dodal, že ho Čuba o podporu nepožádal. Kdyby tak ale učinil, velice rád by mu pomohl. „Je to člověk, kterého si vážím. Dlouhá léta jsem u pana Čuby pracoval a byl to on, kdo mne naučil podnikat,“ vzpomněl senátor na roky minulé, kdy se spojovníkem mezi nimi stalo legendární JZD Slušovice. Zatímco Čuba podnik řídil, Valenta pracoval v hotelu ve Všemině jako provozní.

Podoba Čubových billboardů připomíná vizuál, který na volebních plakátech...

Billboardová kampaň Františka Čuby před volbami do Senátu v roce 2014

Pozadí spolupráce s firmou Blue88 neobjasnil ani sám senátor Čuba. Ve středu se sice ještě zúčastnil jednání Senátu, v němž poprvé zasedli i zákonodárci zvolení v říjnových volbách, ve čtvrtek však rozhovor odmítl ze zdravotních důvodů. „Jsem marod, tak nic,“ omluvil se. Když se server Lidovky.cz obrátil na jeho asistenta, dostal se zpět na začátek - je jím totiž právě Švirák, šéf firmy Blue88 propojené na Valentův hazardní holding.

Na kolik korun Čubu jeho kampaň přišla a z čeho ji platil, zatím senátor nevyjasnil. „Platili ji sponzoři a podporovatelé pana docenta, zbytek byl stranický příspěvek,“ řekl obecně jeho asistent už dříve. Podrobnější čísla se mají objevit až ve výroční finanční zprávě Strany práv občanů.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!