Pondělí 6. února 2023, svátek má Vanda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Křetinského Czech Media Invest chce ve Francii koupit Elle i Marianne

Média

  14:40
PRAHA - Společnost Czech Media Invest (CMI), kterou spoluvlastní a řídí miliardář Daniel Křetínský, jedná o koupi mnoha časopisů ve Francii. Firma poslala nabídku na převzetí 91procentní podílu ve společensko-politickém týdeníku Marianne. Rovněž usiluje i o koupi časopisu Elle a s ním spojených produktů.

Daniel Křetínský (2012). foto:  David Neff, MAFRA

Firma očekává, že transakce by mohly být podepsány v nadcházejících týdnech. Informace francouzské strany, například deníku Le Monde, potvrdil člen představenstva CMI Daniel Častvaj.

Vedle Elle se obchod s Lagardére Group má týkat francouzských časopisů Version Femina, Art & Décoration, Télé 7 Jours, France Dimanche, Ici Paris a Public. Podle internetového vydání francouzského deníku Le Figaro se očekávalo, že novým majitelem bude spíše Francouz, nebo někdo ze sousedních zemí, například z Itálie. „Vůbec ho neznáme,“ říká o budoucím majiteli jeden ze zaměstnanců Lagardére Group, kterého ve svém internetovém vydání cituje deník Le Monde. 

Plánovaná transakce Marianne nesouvisí se středečním oznámením společnosti, že jedná se skupinou Lagardére Group o koupi francouzských časopisů, včetně Elle a s ní spojených produktů. V případě časopisu Marianne CMI vyjednává s majoritním vlastníkem, kterým je generální ředitel časopisu Yves de Chaisemartin. Ten by měl po dohodě ve své funkci zůstat.

Co se týče Elle budou parametry transakce konzultovány s organizacemi zastupujícími zaměstnance společnosti Lagardére Active, uzavření obchodu může podléhat schválení ze strany orgánů pro hospodářskou soutěž, uvedla firma CMI.  

Náklad týdeníku Marianne činil v loňském roce podle dostupných informací v průměru přes 143.000 výtisků, průměrný měsíční počet návštěv webu a digitálních verzí činil šest milionů návštěvníků. Web časopisu má být taktéž součástí plánované transakce.

Kritika ze strany Francie

Francouzský tisk už po středečním oznámení, které se týkalo časopisů včetně Elle podotýkal, že časopisy kupuje neznámý český miliardář, který figuroval v takzvaných Panamských dokumentech (Panama Papers). Všímá si také propojení některých českých tiskovin s dalším zdejším miliardářem, premiérem v demisi Andrejem Babišem.

„Je překvapující, že tituly, které mají tak silné spojení s Francií, zvláště pak Version Femina, by měly být vydávány pod aktérem ze země východní Evropy, který je u nás málo známí, řekl serveru Les Echos obchodní bankéř Jean-Clément Texier. Lagardére si ovšem ponechá práva na značku Elle i produkty s ní spojené. „DNA magazínu bude zachováno,“ ujistil čtenáře franxouzský vydavatel.

V úterý společnost CMI oznámila, že od skupiny Lagardére kupuje za 73 milionů eur (zhruba 1,8 miliardy Kč) rozhlasové stanice v Česku, Polsku, na Slovensku a v Rumunsku. K těm patří třeba Frekvence 1 a Evropa 2.

CMI prostřednictvím svých dceřiných společnosti Czech News Center a CN Invest dosud působila zejména v oblasti tisku. Vydává čtyři deníky, mezi nimi Blesk, Sport a Aha!, desítky časopisů, například týdeník Reflex nebo Svět motorů, a také webové tituly. Společnost také vlastní dvě tiskárny a je lídrem ve vydávání knih a distribuce tisku.

Autoři:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat