Úterý 18. května 2021svátek má Nataša 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Kvůli kvótám na uprchlíky hraje Česko s EU vabank

Lesbos - přístav bezpečí? Afghánská matka s malým synkem po vylodění na řeckém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lesbos - přístav bezpečí? Afghánská matka s malým synkem po vylodění na řeckém... | foto: Reuters

Hledáme cesty, jak být v hlavním proudu, nikoliv, jak se vyčlenit, sliboval letos v květnu premiér Bohuslav Sobotka Němcům ve svém vystoupení na berlínské Humboldtově univerzitě. Jeho plán návratu do mainstreamové Evropské unie však ztroskotal.

Konzistentním odmítáním povinných kvót se totiž Česko dostalo v EU do izolace. V západní Evropě není jediná země, která by plán Evropské komise na zavedení mechanismu přerozdělování uprchlíků negovala. A ani visegrádská čtyřka, která minulý pátek v Praze kvóty unisono odmítla, není v Unii silným spojencem.

Česká diplomacie proto hledá cesty, jak z nepříjemné pozice vymanévrovat. Na dnešek svolal ministr zahraničí Lubomír Zaorálek mimořádnou schůzku ve formátu V4+. Kromě šéfdiplomatů ze Slovenska, Polska a Maďarska do Prahy dorazí také ministři zahraničí Německa a Lucemburska, které tento půlrok EU předsedá.

Oficiálně chce Zaorálek seznámit Franka-Waltera Steinmeiera a Jeana Asselborna s tím, že Visegrád nechce zůstat při řešení uprchlické krize stranou. Skutečným zadáním je ovšem odclonit téma povinných kvót a stálého mechanismu rozmisťování běženců po Evropě, který prosazuje Brusel.

Dále v pátečních LN najdete:

  • Kleslová tají příjmy od pražských firem.

Místopředsedkyně hnutí ANO Radmila Kleslová o svou stotisícovou smlouvu na právní poradenství u společnosti ČEZ přijde. Firma ji ukončí k poslednímu září. Ani tak se ale o své příjmy bát nemusí.

Kleslová má od letoška nová angažmá ve firmách, v nichž drží podíl Praha a kde si může přijít až na miliony korun ročně. Politička je tak od června členkou představenstva společnosti Pražská teplárenská a předsedkyní dozorčí rady Pražské energetiky.

Kolik si Kleslová za působení v městských firmách vydělá, nechce říct ani ona, ani jednotlivé firmy. LN přesto z výročních zpráv obou společností spočítaly, že nejde o malé částky. Statisíce ovšem Kleslová pobírala už dříve. Do května byla v představenstvu jiné městské firmy, kde pobírala 60 tisíc měsíčně plus bonusy.

  • Verdikt, který potrápí Rittiga

Pět let vězení pro Kamila Jirounka nahrává firmě Ravak, která spustila kauzy kolem mocného lobbisty. Kdyby lobbista Ivo Rittig mohl měnit minulost, příběh z pátku 5. září roku 2008 by asi poskládal jinak. Tehdy si podnikatel Kamil Jirounek půjčil od firmy Ravak, výrobce koupelen a bazénů, 160 milionů korun. Soud to včera označil za úvěrový podvod a Jirounka nepravomocně poslal na pět let do vězení. Příběh k trestnímu stíhání přivedl i Rittiga. Při jeho vyšetřování se totiž objevily dokumenty, které na něj ukázaly.

Soudkyně Kateřina Radkovská ve svém rozsudku konstatovala, že Jirounek vylákal peníze na základě nepravdivých a mylných dokumentů od firmy, jejímiž majiteli jsou dvě příbramské rodiny – Vařekovi a Kreysovi.

  • ZÁKONÍK PRÁCE- K nové firmě přejít nemusíte

Co pro zaměstnance znamenají vlastnické změny ve firmě, kde pracuje? Pokud vše probíhá podle zákona, nemělo by se pro něj měnit vůbec nic. Daleko horší je situace, kdy zaměstnavatel zkrachuje – sice existují způsoby, jak z něj dlužnou mzdu „dostat“, ale je třeba konat rychle.

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Slyšeli jste o textilním razítku na míru od Clotina? Otestujte na ho na vlastní triko!
Slyšeli jste o textilním razítku na míru od Clotina? Otestujte na ho na vlastní triko!

Na 10 uživatelek čeká textilní razítko na míru, díky kterému předejdete zbytečným ztrátám. Je citlivé k pokožce a vydrží i v pračce. Zapojte se do...