Středa 25. května 2022, svátek má Viola
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Legendární trabant je stále populární

Ekonomika

  12:07
PRAHA - Kdysi populárních trabantů na českých silnicích ubylo, stále se ale s 24.000 registrovanými exempláři drží mezi 35 nejrozšířenějšími modely osobních aut. Vyplývá to ze statistiky Sdružení automobilového průmyslu.

Růžový německý trabant

Trabant se ve východoněmeckém Cvikově přestal vyrábět před 20 lety. Ještě pět let po ukončení výroby byl v ČR čtvrtou nejrozšířenější značkou za domácí Škodou, VAZem a Fiatem a trabantů jezdilo v Česku víc než fordů nebo volkswagenů.

Zatímco v roce 1996 bylo v tuzemsku registrováno kolem 93.000 trabantů, loni to bylo čtyřikrát méně. V žebříčku nejrozšířenějších modelů se Trabant 601 za 15 let propadl z první desítky na loňskou 32. příčku.

Klasický bílý trabant

Podobně jako pro další východoněmeckou značku Wartburg, znamenal konec pád železné opony. Nepomohlo ani nahrazení neekologického dvoutaktního dvouválce modernějším čtyřtaktem z modelu Polo. Poslední duroplastové Trabanty bylo možné v Německu koupit ještě v roce 1995.

Modrý trabant

V současnosti se fandové značky v tuzemsku sdružují v několika desítkách klubů a pořádají pravidelné srazy a "spanilé" jízdy. Ojetý Trabant lze pořídit již zhruba od 10.000 korun. Zájemce ale musí počítat s tím, že na dalších 10.000 ho vyjde emisní poplatek při registraci vozidla. V minulých letech se několikrát objevily plány na oživení legendární značky. Asi nejvážněji vypadal projekt hračkářské firmy Herpa, která před dvěma lety hledala partnera pro výrobu elektromobilů Trabant nT.

Legendární trabanty se vyráběly v saské fabrice VEB Sachsenring Automobilwerke ve Cvikově (Zwickau) od listopadu 1957 do jara 1991. Vyrobilo se jich více než tři miliony.

Autoři: ,

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mohlo by vás zajímat