Počet provozních zaměstnanců, revírníků a dalších lidí, kteří jsou potřeba v lese, zůstane po reformě stejný nebo se zvýší. „Ubudou referentské administrativní režijní pozice,“ řekla mluvčí. Uvedla, že pod sedm oblastních ředitelství budou spadat i vodohospodáři, kteří dosud působili na samostatných správách toků. Změny se na Moravě dotknou i lesních správ, kdy se v Olomouckém kraji sloučí šest lesních správ do tří.
Státní Lesy ČR jsou v pololetí kvůli kůrovcové kalamitě ve ztrátě 480 milionů korun |
Do konce března 2021 by z podniku mělo postupně odejít 42 zaměstnanců. Zejména půjde o úřednické pozice, například administrativní pracovnice, referenty pozemkové evidence, účetní, stavební techniky. Naopak v technicko-hospodářských a dělnických pozicích v ochraně lesa, na pěstebních a těžebních pracích a v expedici dříví může vzniknout až 150 míst.
Specializovaný Závod lesní techniky by měl pomoci podniku především v boji s kůrovcovou kalamitou a jinými neočekávanými událostmi a kalamitami. „V závodě budou soustředěné naše kapacity - lidi i stroje. To podniku umožní zasahovat rychle a samostatně,“ uvedla mluvčí.
Vláda schválila vyšší příspěvky pro vlastníky lesů včetně Lesů ČR, peníze půjdou i myslivcům |
Lesy ČR letos čekají zisk na úrovni 70 milionů korun. Dostat výsledek do plusu mu pomohou státní příspěvky. Na hospodaření a kompenzaci snížení cen dřeva z důvodu kalamity by měl stát firmě poslat 2,25 miliardy korun. Původně podnik v koncepci hospodaření počítal s tím, že kvůli kůrovcové kalamitě letos utrpí ztrátu až 1,9 miliardy korun.
Hospodářské výsledky podniku nadále negativně ovlivňují nízké ceny dříví a prodej dříví horší kvality z kůrovcových těžeb. Na podnik dopadá i růst nákladů na pěstební činnost.