Pondělí 15. dubna 2024, svátek má Anastázie
130 let

Lidovky.cz

LN: Na smrky na severu dotírá kalamita. Příčinou je malý škůdce

Média

  7:40
DUBÍ/PRAHA - Měly nahradit stromy, které v severních Čechách umořilo znečištěné životní prostředí. Jenže teď smrky pichlavé decimuje malý škůdce. Otázkou je, jestli mšice dosáhne i na hřebeny Krušných hor.

Měly nahradit stromy, které v severních Čechách umořilo znečištěné životní prostředí. Jenže teď smrky pichlavé decimuje malý škůdce. Otázkou je, jestli mšice dosáhne i na hřebeny Krušných hor. foto: vukoz.cz, Koláž: Šimon (LN)

Na uplynulý víkend měl dlouho dopředu jasný plán. Jako tisícovky dalších lidí v okolí se čtyřicetiletý Petr H. z Krupky s celou rodinou chystal na zahájení lázeňské sezony v Teplicích. „Nakonec to ale vypadalo, že pošlu ženu s dětmi sám. Ten smrk mi dal celkem zabrat,“ smál se už v sobotu večer s kelímkem piva v lázních. I na Petrově zahradě totiž stejně jako v celém regionu řádily mšice. Zatímco borovice se zelenají, jeden smrk pichlavý v polovině května nejdřív zrezivěl, pak uschnul a nakonec téměř celý opadl. „Byl u mě známý, co dělá do zahrad. Řekl, že ten strom už nemá sílu na nové letorosty, což je vlastně jeho konec. Než bych se na ten pahýl musel dívat celé léto, radši jsem jej zavčasu pokácel,“ ukazuje na prsty, z nichž prý patnáct minut musel dostávat lepkavou smolu.

Kůrovec ustupuje, na Šumavě letos dřevorubci pokácí méně stromů

A Petr není jediný. Na radnice v celém Ústeckém kraji se teď obrací řada lidí s dotazy, co mají dělat s usychajícími smrky pichlavými. „Chodí sem občané, že by to chtěli pokácet. Na obecních pozemcích tolik zasažených stromů nemáme, na ty méně poškozené nejdřív zkusíme postřik,“ vysvětluje Eva Vítková z obecního úřadu v Dubí. „Pokud bude pršet a přijde chladnější počasí, smrky je ještě možné zachránit, nejsou úplně na odpis,“ věří Vítková.

 

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!