Čtvrtek 5. srpna 2021, svátek má Kristián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

LN: Paříž Praze: jste pasivní

Ekonomika

  20:15
BRUSEL - Francouzská média se opět pustila do kritiky českého předsednictví Evropské unie. Na rozdíl od podobné vlny těsně před začátkem zdejší půlroční vlády EU nejde o obecné pochybnosti nad schopností Topolánkova týmu řídit blok, ale o konkrétní výtku. Podle Paříže je Česko „pasivní“ v boji se současnou finanční krizí.

Šéf palestinské samosprávy Mahmud Abbás měl původně přijet do Prahy za prezidentem Václavem Klausem. Schůzku ale zrušil, protože musel narychlo odjet do Egypta. Už večer ale byl v Paříži, kde ho přivítal prezident Nicolas Sarkozy. foto: AFP

O kritice referoval v sobotu francouzský deník Le Monde a v pondělí pokračoval ve stejném tónu list Le Figaro. Podle deníků se Evropa ocitla „bez kapitána“ v době prohlubujícího se propadu unijních ekonomik, zůstává „němá“, „neviditelná“.

„České předsednictví je hodnoceno jako pasivní,“ píše Le Monde. Druhý list zase zmiňuje, že zatímco na podzim to vřelo společnými iniciativami, jak vytáhnout státy z finanční krize, „nyní se neděje nic“.

Kritiku nelze v tomto případě považovat za prostý novinářský názor.  Naopak: jde o nepřímý vzkaz francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho zbytku klubu. Autor prvního článku – v Le Monde – se podle informací LN v pátek odpoledne sešel se Sarkozyho poradcem a ten mu předestřel prezidentův pohled na věc a řešení. Sarkozyho návod, co by měli Češi a obecně unie dělat v boji s finanční krizí, také článek přináší. Lídr Francie chce především uspořádat ke konci února zvláštní summit k ekonomice na úrovni šéfů států, které jsou členy eurozóny, a  Británie.


Další podrobnosti o francouzské
kritice českého předsednictví EU
si přečtěte v úterním vydání deníkuLETNÍ SOUTĚŽ: Sdílejte svoje tipy na výlety i ve 4. týdnu a hrajte o krásné ceny
LETNÍ SOUTĚŽ: Sdílejte svoje tipy na výlety i ve 4. týdnu a hrajte o krásné ceny

Vítejte ve 4. týdnu letní soutěže. I v tomto týdnu vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi, hodnoťte výlety ostatním a vyhrajte jednu z 10 týdenních...