Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Na horách se téměř nelyžuje. Provozovatelé tratí a čekají na ochlazení

Ekonomika

  12:47
KARLOVY VARY - Jediný otevřený lyžařský areál v západních Čechách Klínovec vydržel vzdorovat oteplení až do sobotního odpoledne. V neděli ráno však již provozovatelé do odvolání areál uzavřeli. Podmínky se zhoršují i v Karkonoších. V příštím týdnu by se již mělo ochlazovat, provozovatelé skicenter doufají, že zhruba v první polovině týdne začnou znovu zasněžovat.

Areál na Klínovci se v neděli uzavřel. foto: Václav Šlauf, MAFRA

Před vánočními svátky se podařilo zasněžit sjezdovky Dámská a Pařezovka, i když ta byla jen ve zúženém profilu. „Zájem o lyžování i přes nepříznivé počasí byl. Denně bylo na sjezdovkách 150 až 200 lidí, většinou těch, kteří přijeli na hory a jsou ubytovaní v okolí,“ uvedl Adam Svačina z areálu Klínovec.

Lyžování na posledních zbytcích technického sněhu na klínovecké sjezdovce Dámská 27. prosince.

„Pokud se skutečně ochladí a my budeme moci spustit zasněžování, mohlo by se otevřít znovu příští víkend. Ale záleží na počasí,“ dodal Svačina.

Déšť, mlha a minimum sjezdovek. V Krkonoších ubývá sněhu i lyžařů

V areálu Špindlerův Mlýn v Krkonoších lyžovaly o víkendu stovky lyžařů, v minulých sezonách však bývaly o svátcích na svazích tisíce lidí. Sněhové podmínky se přitom vzhledem k teplému počasí stále zhoršují. Velké středisko má k dispozici jen pět kilometrů sjezdovek, řekl vedoucí areálu Zdeněk Spilka.

Místo běžek pěší túry

„V sobotu pršelo, kvůli mlze nebylo vidět. Dnes svítí sluníčko, proti vánočním svátkům je to lepší. Lidé kromě lyžování chodí na vycházky nebo si vydají na běžky, když to jde. Na Horních Mísečkách jsme přišli o jednu sjezdovku,“ dodal Spilka.

Na východě Čech jsou částečně v provozu areály Janské Lázně a středisko Říčky v Orlických horách. Ale například v Deštném v Orlických horách sezona dosud nezačala.V Dolní Moravě od neděle otevřeli lyžařskou školku na vrcholu svahu u chaty Slaměnka. Pro výuku začátečníků je k dispozici ohraničený prostor s 25 metrovým lanovým vlekem.

Ve většině lyžařských areálů v Jeseníkách teplé víkendové počasí přerušilo umělé zasněžování sjezdovek a ztenčilo zásoby technického sněhu. Lyžařské vleky se rozjely pouze v Kopřivné a Koutech nad Desnou, kde se navzdory přílivu teplého vzduchu podařilo udržet dobré sněhové podmínky.

Lyžování v Česku: byznys na vodě. Chybí přírodní sníh a lyžaři

V Beskydech se lyžuje pouze v jediném středisku, v Mezivodí na Frýdecko-Místecku, a to ještě značně omezeně. Provozovatel areálu v Mezivodí Zbyněk Žák řekl, že do střediska přijelo jen pár desítek lyžařů. „Ten počet není žádná sláva. Nejedou nejdelší sjezdovky, takže je to přiměřené podmínkám,“ řekl. V Mezivodí se nyní lyžuje na sjezdovce dlouhé 300 metrů, kde je v provozu jeden vlek. Výška technického sněhu je 40 centimetrů.

Podle Žáka se v areálu bude lyžovat i nadále každý den. „Už v pondělí se začne dosněžovat. Mají začít mrazy, tak se to snad zlepší,“ řekl. V oblíbeném beskydském areálu Ski Bílá je momentálně v provozu jen dětský lyžařský park.

Autor:

Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete
Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete

Ajvar skvěle dochutí všechny grilované pokrmy. V redakci jsme vyzkoušely jemný i pálivý Ajvar, který se hodí k masu i zelenině. Jaké recepty se...