Pondělí 26. července 2021, svátek má Anna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Má minulost v ČD Cargo je čistá, hájí se manažer dopravního podniku

Ekonomika

  12:16
PRAHA - Nový personální šéf pražského dopravního podniku Jiří Špička se důrazně ohradil proti spekulacím o údajném manipulování zakázky ČD Cargo, které se před dvěma lety objevily v tisku.

Novým personálním ředitelem Dopravního podniku se stal Jiří Špička. foto: DPP

Bývalý čelný představitel TOP 09 Jiří Špička se ve středu stal personálním ředitelem pražského dopravního podniku. Server Lidovky.cz připomněl vyšetřování údajně zmanipulované zakázky na modernizaci lokomotiv ČD Cargo v době, kdy Špička v nákladním dopravci působil.

Pochybnosti, o kterých před dvěma lety informoval časopis Týden, Špička odpočátku vyvracel a zastání našel i u vrcholných manažerů ČD Cargo. Po svém nástupu do pražského akciového podniku Špička serveru Lidovky.cz poskytl další materiály. Jeho minulost v ČD Cargo je prý čistá.

Jiří Špička (51)

Svoji politickou kariéru spojil Špička s TOP 09, kde v letech 2009 a 2010 působil dokonce jako člen celorepublikového představenstva. 

Počátkem 80. let pracoval jako výpravčí Českých drah, po deseti letech v ekonomickém úseku společnosti Sigma nastoupil na obchodně provozní ředitelství státního železničního dopravce, kde působil do roku 1997.

Po třech letech v českotřebovské firmě Jevisport se do Českých drah vrátil. Ve státní firmě naposledy pracoval v dceřiné společnosti ČD Cargo jako provozní ředitel a člen představenstva, od září 2012 byl náměstkem pro provoz šéfa Správy železniční dopravní cesty Jiřího Koláře.

„Konstatuji, že je vše smyšlené, poukazuje se na události, které se staly před mým příchodem na ČD Cargo,“ uvedl Špička s tím, že v době, kdy ČD Cargo opouštěl, byl hospodářský výsledek společnosti ještě v kladných číslech.

Svoje tvrzení Špička dokládá prohlášením tehdejšího zástupce zaměstnanců v dozorčí radě ČD Cargo Radka Nekoly.

„Zástupci zaměstnanců, kteří byli účastni všech výběrových řízení pro veřejné zakázky od roku 2009, zásadním způsobem nesouhlasí s nepravdivými údaji prezentovanými v této souvislosti v médiích, které poškozují dobré jméno společnosti ČD Cargo a všech jeho zaměstnanců,“ napsal Nekola na obranu Špičky v červenci 2012.

„Účelem článku bylo, po mém soudu, pomluvit a pošpinit společnost CZ LOKO nebo pana Špičku, protože to se zrovna někomu hodí,“ reagoval tehdy také Miloš Mazura, ředitel provozní jednotky Česká Třebová ČD Cargo.

Jak uvedl server Lidovky.cz, bývalého provozního šéfa ČD Cargo se zastal i tehdejší šéf představenstva dopravce Gustav Slamečka.

„V komisi, která vyhodnocuje tuto zakázku, jsem byl jako člen z titulu funkce provozního ředitele, prakticky jsem se její práce ale vůbec neúčastnil. Zakázku sledoval a nabídky vyhodnocoval pověřený zástupce z odboru údržby a oprav kolejových vozidel," vysvětloval Špička obvinění, která se před dvěma lety objevila v tisku, někdejšímu ministrovi dopravy Pavlu Dobešovi.

Autor:

LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?
LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Kam vyrazit tento týden? Navštivte třeba Archeopark Chotěbuz.