Neděle 5. května 2024, svátek má Klaudie
130 let

Lidovky.cz

Manažerky berou o pětinu méně

Ekonomika

  16:39
PRAHA - I když vykonávají stejnou práci, dostanou za ni ženy přesto méně peněz než muži. Ve vrcholových pozicích jsou přitom rozdíly ještě výraznější. Podle odhadů analytické společnosti Trexima mohou být platy vedoucích manažerů - mužů až o čtyřicet procent vyšší než žen. Není to však záležitost pouze České republiky, k podobnému závěru došla i studie britské agentury IOD.

Podle odhadů společnosti Trexima mohou být platy vedoucích manažerů - mužů až o čtyřicet procent vyšší než žen foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Podle tuzemských statistiků mohou muži v průměru vydělávat měsíčně až o šest tisíc korun více. Jenže u nejvyššího managementu je situace ještě výraznější. „Chceme-li srovnávat platy mužů a žen, měli bychom porovnávat 'srovnatelné' skupiny. Ženy jsou jinak zastoupeny ve střední a jinak ve vrcholové úrovni řízení,“ vysvětluje Vladimír Smolka, ředitel úseku statistiky společnosti Trexima. Zároveň dodává, že samozřejmě jinak se bude na stejné úrovni řízení odměňovat ve finančních službách a jinak v zemědělství. Navíc jsou i ve stejném odvětví velké, tedy řekněme lépe odměňující firmy, a malé podniky. „Rozdíly jsou výrazné především na těch nejvyšších úrovních, záleží ale také na typu vlastnictví firmy,“ souhlasí Alena Křížková ze Sociologického ústavu.

Při srovnání je ale nutné brát v úvahu také věk a vzdělání manažerů. „Bereme-li ve výdělkové statistice na tyto faktory ohled, dostaneme se k platovému rozdílu jednadvacet procent mezi českými muži a ženami ve vedoucích pozicích,“ uvádí Vladimír Smolka. Nejvyšší platy přitom mají ženy manažerky v peněžnictví - průměr se blíží sto tisícům korun. Ve funkci ekonomických náměstkyň či právniček berou průměrně zhruba 60 tisíc korun. „Muži v podobných pozicích mají přibližně o čtyřicet procent vyšší výdělky,“ konstatuje Smolka.

Důvody rozdílů jsou podle něj zřejmé: kromě zmíněného vzdělání také třeba „jen“ nízké zastoupení žen ve vrcholovém managementu, ale i diskriminace. „Asi polovina rozdílu je způsobena klasickou diskriminací žen,“ myslí si Křížková s tím, že když se žena vdá, není už pro firmu tolik perspektivní, očekává se od ní něco jiného než kariéra. Zároveň připouští, že i když jsou ženy znevýhodněny, občas si za to mohou i samy, protože o vyšší plat neumí tolik bojovat. „Z mé zkušenosti je to tak, že každá ženská na vyšší pozici, aby měla srovnatelný plat s chlapem, musí odvést dvojnásobnou práci,“ popisuje naopak bývalá manažerka několika IT firem, která si ale nepřála zveřejnit své jméno.

Přestože rozdíly mezi platy mužů a žen patří v Česku podle statistického úřadu k největším, obdobně jsou na tom i ve Velké Británii. Výzkumná agentura IOD zjistila, že mezera mezi příjmy mužů a žen - ředitelek ve finančním vyjádření představuje ročně zhruba o 15 tisíc liber méně. Přibližně tedy ročně o dvacet procent méně.

Agentura zjistila, že britská manažerka v průměru vydělá 60 tisíc liber ročně, její mužský protějšek pak na stejné pozici dostane téměř 75 tisíc liber. „Sice se za poslední rok v Británii rozdíl snížil o pět procent, ale rozhodně to není důvod k oslavám,“ řekl zpravodajskému serveru BBC ředitel IOD Miles Templeman.

V Česku za posledních pět let k žádným změnám nedošlo, výrazné sblížení platů se nečeká ani v budoucnosti. „Na snížení rozdílu ale může mít vliv skutečnost, že ubývá typicky mužských a ženských zaměstnání,“ uzavírá Smolka.
Autor: