Sobota 25. března 2023, svátek má Marián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Manipuluje Reuters fotografie? Zmizel nůž, krev a zraněný voják

Média

  16:25aktualizováno  18:04
PRAHA - Pracovníci agentury Reuters si zřejmě znovu pohráli s realitou. Fotografie, na níž je zachycen zásah izraelského vojáka na aktivistu z tureckého lodního konvoje, je totiž výrazně upravená. Z rukou údajně mírových aktivistů zmizel nůž, na snímku chybí i kaluž krve a těžce zraněný izraelský voják.

Neupravený snímek izraelského zásahu na turecký konvoj. foto: www.littlegreenfootballs.com

Upozornil na to server Little Green Footballs. Snímek světové zpravodajské agentuře poskytla turecká organizace IHH, která se zabývá lidsko-právní problematikou. Tři z šesti tureckých lodí, které se minulý týden snažily prolomit blokádu Gazy a na které následně zaútočila izraelská armáda, vypravila právě tato organizace.

Neupravený snímek izraelského zásahu na turecký konvoj.

Na původním snímku je vidět kaluž krve a nůž, který drží členové posádky. Z fotografie, kterou ovšem publikovala agentura, obojí zmizelo.

Zásah izraelského komanda na posádku turecké lodi, která se pokusila prolomit blokádu palestinské Gazy.

Blogger, který na nesrovnalosti upozornil, fotografii prozkoumal ve Photoshopu. Na základě toho tvrdí, že ze snímku navíc zmizelo i tělo těžce zraněného izraelského vojáka. Agenutra Reuters se však bránila tím, že upravila pouze okraje fotografie.

Později přiznal Reuters částečně chybu s tím, že zveřejnil celou sérii fotografií. "Když jsme zjistili, že nůž z fotografie nedopatřením zmizel, ihned jsme fotky nahradily neupravenými," napsal Reuters v prohlášení.

Hned minulý týden Izrael tvrdil, že jeho vojáci použili při zásahu ostrou munici, protože aktivisté byli ozbrojeni noži, holemi a útočili i palbou.


Agentura se dostala do problému s upravováním fotografií již v roce 2006 při konfliktu mezi Izraelem a Libanonem, kdy doplnila snímek bombardovaného Bejrútu o oblak kouře. Všechny snímky autora později vymazala ze svých databází.

Čtěte více

Autor:

Mohlo by vás zajímat