13. července 2015 19:47 Lidovky.cz > Byznys > Média

Babiš žádal Moravce kvůli Otázkám o flexibilitu. Absurdní, píše moderátor

Ilustrační foto: Andrej Babiš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto: Andrej Babiš | foto: ČTK

PRAHA Nedělní neúčast Andreje Babiše v Otázkách Václava Moravce se řešila i v pondělí. Babiš na svém facebookovém profilu nejprve zveřejnil několik e-mailů adresovaných moderátoru pořadu Václavu Moravcovi a generálnímu řediteli České televize, v nichž uvádí důvody, proč se vysílání nemohl zúčastnit. Moravec však většinu Babišových argumentů popřel a některé z nich dokonce označil za absurdní či žert.

V Otázkách se probírala mimo jiné i sporná elektronická evidence tržeb. Toto téma přitáhlo pozornost k pátečnímu jednání Poslanecké sněmovny, kde Babiš ukazoval obří makety účtenek. Názorná ukázka návrhu vyvolala přestřelku mezi ním a Miroslavem Kalouskem. Podobná se tak očekávala i v nedělním pořadu, kam byl Kalousek vedle Babiše také pozván.

„Vím, že tato neděle nebyla jediná, na kterou jsem byl v posledních týdnech zván. Bohužel ale realita mého současného života je taková, že pracuji 16 hodin denně a to včetně nedělí. Nebylo tak možné najít dostatek času,” napsal Babiš v e-mailu Moravcovi.

V e-mailu s pozdějším datem však Babiš popírá, že by o jiných pozváních věděl. „O předcházejících termínech jsem nevěděl, žádný oficiální email České televize s pozváním do Otázek Václava Moravce na Ministerstvo financí nebyl v předchozích týdnech doručen a tiskové oddělení hnutí mi poslalo písemné pozvání až na poslední vámi zmíněný termín, tedy 12. července,” popřel Babiš jiná pozvání.

Václav Moravec připustil, že pozvání Andreji Babišovi do pořadu Otázek Václava Moravce, nebylo zasláno na oficiální email, ale prostřednictvím sms zprávy již bývalému tiskovému mluvčímu ministerstva Radku Ležatkovi a mailu tiskové mluvčí Lucii Kubičkové, která se stará o rozhovory s Babišem.

„Každopádně v pořadu OVM jsem jako ministr financí vystoupil již 6x, a to i se zástupci opozice Vojtěchem Filipem nebo Miroslavem Kalouskem a jsem připraven to udělat znovu,” podotkl Babiš.

Václav Moravec ho však ve svém dopise upozornil, že šlo pouze o čtyři výstupy od jeho nástupu do funkce ministra financí. To Babiš nakonec připustil, počítal prý své výstupy od svého zvolení ve volbách do Poslanecké sněmovny.

Babiš dále v dopise žádal o to, aby mu pořad OVM nehrozil prázdnou židlí. Připomněl také vysílání Otázek z Karlových Varů, jehož hostem byl ministr vnitra Milan Chovanec. Podle Babiše šlo o přizpůsobení Chovancova pobytu, a on sám by byl rád za podobně flexibilní přístup. Moravec žádost o flexibilitu podpořenou výstupem Milana Chovance označil za absurdní.

„Byl to totiž Váš vládní kolega, kdo podřídil svůj program záměrům vysílání pořadu. Česká televize vysílá Otázky V. M. z Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech každý rok, nejinak tomu bylo i letos,” uvedl Moravec.

Moravec také dodal, že Babiš nebyl do pořadu pouze zván, ale i jeho mluvčí byla opakovaně žádána o návrh alternativních termínů. „Na naše žádosti jsme nedostali šest týdnů ani jednu odpověď,” popsal Moravec Babišovu snahu o popření jednotlivých pozvání.

Místo sebe navrhl Babiš Aleše Michla, ekonomického poradce Ministerstva financí. Tuto nominaci označil Moravec za žert. „Pokus o nominaci pana Aleše Michla považuji spíše za žert. Jinak si nedokáži vysvětlit, proč by měl Ministerstvo financí ČR reprezentovat externí poradce bez mandátu od voličů, politické odpovědnosti i bez jasně vymezené funkce ve státní správě,” dodal Moravec.

Všechny dopisy Andreje Babiše Václavu Moravcovi si můžete přečíst zde:

První dopis

Druhý dopis

Třetí dopis

Zbylé dva dopisy psané Moravcem poté zde:

Druhý dopis

Třetí dopis

, Lidovky.cz
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Belmondo Mých tisíc životů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...

DENÍK MÁMY: Moje práce zaplatí akorát školku
DENÍK MÁMY: Moje práce zaplatí akorát školku

Když člověk hledá, najde. A někdy vyzkoušíte to, co jste tak dlouho sháněli, ale dojde vám, že to vlastně vůbec není práce pro vás.